Weather Pinheiro the day after tomorrow
| 15 °C | 16 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 7:21 am
sunset 8:48 pm
HOURLY
sunset 8:48 pm
Weather forecast Pinheiro April 30, 2026
From morning untill noon fog, in the afternoon overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night rain. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 2.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pinheiro, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1015 hPa | 87 % | 12 °C | 76 % | 8% | 36% | 28% | 54% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1015 hPa | 87 % | 12 °C | 54 % | 17% | 31% | 7% | 32% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1014 hPa | 87 % | 12 °C | 82 % | 21% | 32% | 0% | 77% | |
| 3 AM
10 PM
| fog | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1014 hPa | 87 % | 11 °C | 60 % | 28% | 34% | 0% | 39% | |
| 4 AM
11 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 88 % | 11 °C | 34 % | 31% | 34% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 90 % | 11 °C | 40 % | 38% | 40% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1014 hPa | 89 % | 10 °C | 46 % | 39% | 46% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1014 hPa | 87 % | 10 °C | 50 % | 39% | 46% | 0% | 5% | |
| 8 AM
3 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1015 hPa | 84 % | 10 °C | 86 % | 44% | 53% | 0% | 72% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1016 hPa | 80 % | 12 °C | 99 % | 0% | 28% | 3% | 97% | |
| 10 AM
5 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southwest |
1016 hPa | 73 % | 12 °C | 96 % | 0% | 77% | 0% | 87% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southwest |
1016 hPa | 72 % | 12 °C | 100 % | 0% | 96% | 0% | 98% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1016 hPa | 73 % | 13 °C | 100 % | 0% | 87% | 0% | 99% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1016 hPa | 72 % | 13 °C | 98 % | 0% | 94% | 0% | 78% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h south |
1016 hPa | 73 % | 13 °C | 98 % | 0% | 94% | 0% | 70% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south-southwest |
1016 hPa | 73 % | 13 °C | 93 % | 0% | 76% | 0% | 73% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south-southwest |
1016 hPa | 72 % | 13 °C | 82 % | 0% | 71% | 15% | 35% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h south-southwest |
1016 hPa | 70 % | 13 °C | 93 % | 0% | 81% | 29% | 44% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h southwest |
1016 hPa | 71 % | 13 °C | 97 % | 0% | 89% | 75% | 57% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southwest |
1016 hPa | 73 % | 13 °C | 70 % | 0% | 45% | 38% | 31% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southwest |
1016 hPa | 76 % | 13 °C | 43 % | 0% | 11% | 13% | 25% | |
| 9 PM
4 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h southwest |
1017 hPa | 79 % | 13 °C | 64 % | 0% | 43% | 52% | 10% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h southwest |
1017 hPa | 82 % | 13 °C | 69 % | 0% | 40% | 58% | 25% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h southwest |
1018 hPa | 83 % | 14 °C | 88 % | 0% | 49% | 62% | 75% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h southwest |
1018 hPa | 85 % | 14 °C | 78 % | 0% | 18% | 71% | 48% | |
| 1 AM
8 PM
| rain | 16 °C 16 °C |
2.5 mm | 5.6 m/s20 km/h southwest |
1018 hPa | 89 % | 14 °C | 90 % | 14% | 54% | 68% | 46% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 17 °C 19 °C |
1.1 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1017 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 99% | 13% | 95% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1019 hPa | 83 % | 15 °C | 93 % | 0% | 28% | 6% | 88% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1018 hPa | 80 % | 13 °C | 73 % | 0% | 21% | 0% | 65% | |
Pinheiro, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.6802; -16.8019
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 110 m
The administrative part:
- Autonomous Region of Madeira, Funchal
- Santa Cruz Municipality, Santa Cruz
Something wrong, something missing?
Weather Pinheiro, Portugal Madeira. Weather forecast Pinheiro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pinheiro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pinheiro
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:21 am | 8:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:54 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:23 am | 9:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:51 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 7 pm | 04/30/2026 6:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |