Weather Levadas long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Levadas for ten days.
Monday, May 4
18 / 16°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 1 am | |
| 14 °C | 14 °C | 7 am | |
| 18 °C | 18 °C | 1 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 7 pm |
sunrise 7:17 am
sunset 8:51 pm
HOURLY
sunset 8:51 pm
|
|
|
|
Weather forecast Levadas, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 90 % | 12 °C | 10 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1016 hPa | 78 % | 10 °C | 28 % | 0% | 7% | 2% | 21% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1017 hPa | 70 % | 12 °C | 99 % | 0% | 68% | 1% | 97% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 72 % | 12 °C | 35 % | 0% | 23% | 6% | 12% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.9 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1017 hPa | 78 % | 12 °C | 86 % | 0% | 60% | 57% | 60% | |
| 7 AM
2 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
3.3 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 77% | 100% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
2.6 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1016 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 100% | |
| 7 PM
2 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
4.2 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1014 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 63% | |
Levadas, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.6500; -16.8167
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Levadas, Portugal Madeira. Weather forecast Levadas.
Levadas - weather nearby - bigger cities
Levadas - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Levadas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Levadas
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:17 am | 8:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:50 am | 9:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:19 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:46 am | 10:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:54 pm | 05/04/2026 8:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |