Weather Ilhéu de São Jorge long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ilhéu de São Jorge for ten days.
Saturday, May 2
19 / 14°C
| 4.0 mm | 13 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 1 am | |
| 14 °C | 15 °C | 7 am | |
| 18 °C | 19 °C | 1 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 7 pm |
sunrise 7:19 am
sunset 8:50 pm
HOURLY
sunset 8:50 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ilhéu de São Jorge, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1020 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 35% | 68% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 95 % | 13 °C | 88 % | 0% | 73% | 7% | 48% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 19 °C |
3.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1020 hPa | 82 % | 15 °C | 60 % | 0% | 60% | 2% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1018 hPa | 89 % | 14 °C | 86 % | 0% | 80% | 0% | 16% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 94 % | 13 °C | 78 % | 0% | 73% | 0% | 10% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1018 hPa | 94 % | 12 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 7% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1019 hPa | 75 % | 12 °C | 97 % | 0% | 53% | 10% | 94% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1017 hPa | 69 % | 10 °C | 13 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
Ilhéu de São Jorge, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.8167; -16.9000
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ilhéu de São Jorge, Portugal Madeira. Weather forecast Ilhéu de São Jorge.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ilhéu de São Jorge is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ilhéu de São Jorge
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:19 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:52 am | 9:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:21 am | 9:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:48 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:57 pm | 05/02/2026 7:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |