Weather Fajã do Milho weekend
Weather forecast for Fajã do Milho for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon rain showers. Sunday during the day overcast, in the afternoon rain, in the evening cloudy.
Friday, May 1
21 / 13°C
| 0.1 mm | 6 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 1 am | |
| 13 °C | 14 °C | 7 am | |
| 21 °C | 21 °C | 1 pm | |
| 19 °C | 20 °C | 7 pm |
sunrise 7:20 am
sunset 8:49 pm
HOURLY
sunset 8:49 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Fajã do Milho, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1018 hPa | 95 % | 15 °C | 95 % | 8% | 74% | 81% | 26% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southwest |
1018 hPa | 97 % | 15 °C | 97 % | 53% | 87% | 64% | 48% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1017 hPa | 95 % | 12 °C | 98 % | 0% | 87% | 0% | 84% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1019 hPa | 55 % | 11 °C | 79 % | 0% | 7% | 0% | 79% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1018 hPa | 66 % | 12 °C | 47 % | 0% | 43% | 0% | 9% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1020 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 19% | 75% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| light rain showers | 14 °C 15 °C |
0.5 mm | 0.3 m/s1 km/h northwest |
1019 hPa | 93 % | 12 °C | 76 % | 0% | 65% | 6% | 35% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 20 °C 21 °C |
3.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1020 hPa | 71 % | 14 °C | 84 % | 0% | 84% | 14% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1018 hPa | 83 % | 14 °C | 97 % | 0% | 97% | 1% | 0% | |
Fajã do Milho, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.7500; -16.8333
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 466 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Fajã do Milho, Portugal Madeira. Weather forecast Fajã do Milho.
Fajã do Milho - weather nearby - bigger cities
Fajã do Milho - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Fajã do Milho is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Fajã do Milho
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:20 am | 8:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:53 am | 9:16 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:22 am | 9:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:49 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 6:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |