Weather Baixa da Terra weekend
Weather forecast for Baixa da Terra for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon rain showers. Sunday from morning untill noon cloudy, in the afternoon overcast, in the evening partly cloudy.
Friday, May 1
19 / 14°C
| 1.4 mm | 8 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 1 am | |
| 13 °C | 14 °C | 7 am | |
| 18 °C | 19 °C | 1 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 7 pm |
sunrise 7:19 am
sunset 8:49 pm
HOURLY
sunset 8:49 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Baixa da Terra, Portugal Madeira extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1018 hPa | 93 % | 15 °C | 89 % | 0% | 36% | 82% | 26% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1018 hPa | 94 % | 15 °C | 96 % | 58% | 86% | 63% | 21% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1017 hPa | 95 % | 12 °C | 99 % | 0% | 89% | 0% | 92% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.9 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1019 hPa | 71 % | 13 °C | 86 % | 0% | 39% | 4% | 78% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1018 hPa | 78 % | 14 °C | 46 % | 0% | 37% | 0% | 14% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1020 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 35% | 68% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1019 hPa | 95 % | 13 °C | 88 % | 0% | 73% | 7% | 48% | |
| 1 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 19 °C |
3.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1020 hPa | 82 % | 15 °C | 60 % | 0% | 60% | 2% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1018 hPa | 89 % | 14 °C | 86 % | 0% | 80% | 0% | 16% | |
Baixa da Terra, Portugal Madeira - information
State: Portugal MadeiraGPS coordinates: 32.7667; -16.8167
Time zone: Atlantic / Madeira
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Baixa da Terra, Portugal Madeira. Weather forecast Baixa da Terra.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Baixa da Terra is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Baixa da Terra
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:19 am | 8:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:53 am | 9:15 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:22 am | 9:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:49 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 6:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |