Weather Varotsiky week
Weather forecast for Varotsiky for this and next week.
Friday, May 15
23 / 13°C
| 0.9 mm | 9 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Varotsiky, Madagascar extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 18 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1020 hPa | 99 % | 17 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 23 °C |
0.7 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1022 hPa | 90 % | 18 °C | 32 % | 0% | 28% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1019 hPa | 70 % | 17 °C | 60 % | 0% | 57% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h west-northwest |
1021 hPa | 95 % | 16 °C | 42 % | 0% | 41% | 0% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1018 hPa | 98 % | 15 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1020 hPa | 70 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1015 hPa | 61 % | 16 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 96 % | 16 °C | 9 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
Varotsiky, Madagascar - information
State: MadagascarGPS coordinates: -20.7833; 47.7167
Time zone: Indian / Antananarivo
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Varotsiky, Madagascar. Weather forecast Varotsiky.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Varotsiky is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Varotsiky
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:11 am | 5:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:45 am | 11:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 5:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:21 am | 6:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:54 am | 6:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:24 am | 05/15/2026 3:57 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |