Weather Beandrarezina today
| 23 °C | 24 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 7 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 11 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 5:31 pm
HOURLY
sunset 5:31 pm
Weather forecast Beandrarezina April 28, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 26 °C. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Beandrarezina, Madagascar extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1012 hPa | 51 % | 14 °C | 16 % | 0% | 14% | 2% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1011 hPa | 47 % | 14 °C | 14 % | 0% | 4% | 10% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1010 hPa | 44 % | 13 °C | 10 % | 0% | 1% | 10% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 26 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1009 hPa | 41 % | 12 °C | 11 % | 0% | 2% | 10% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| partly cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1010 hPa | 45 % | 12 °C | 20 % | 0% | 3% | 19% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1011 hPa | 62 % | 15 °C | 19 % | 0% | 3% | 17% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1012 hPa | 71 % | 15 °C | 24 % | 0% | 14% | 21% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1013 hPa | 78 % | 15 °C | 23 % | 0% | 17% | 4% | 3% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1014 hPa | 81 % | 15 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 85 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1015 hPa | 88 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1015 hPa | 89 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1015 hPa | 92 % | 14 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 96 % | 13 °C | 7 % | 4% | 7% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1014 hPa | 98 % | 13 °C | 41 % | 40% | 41% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1015 hPa | 98 % | 13 °C | 49 % | 44% | 48% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 98 % | 13 °C | 56 % | 48% | 56% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1015 hPa | 98 % | 13 °C | 59 % | 49% | 59% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1016 hPa | 98 % | 13 °C | 63 % | 52% | 63% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1017 hPa | 93 % | 14 °C | 47 % | 9% | 47% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1017 hPa | 84 % | 15 °C | 43 % | 0% | 42% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1017 hPa | 73 % | 16 °C | 48 % | 0% | 48% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1016 hPa | 61 % | 15 °C | 41 % | 0% | 41% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 25 °C 26 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1015 hPa | 54 % | 15 °C | 42 % | 0% | 37% | 12% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 25 °C 26 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1014 hPa | 56 % | 15 °C | 39 % | 0% | 22% | 28% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 25 °C 26 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1013 hPa | 55 % | 15 °C | 40 % | 0% | 18% | 36% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 25 °C 26 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1012 hPa | 57 % | 16 °C | 40 % | 0% | 15% | 36% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1013 hPa | 69 % | 17 °C | 50 % | 0% | 14% | 48% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 22 °C 24 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1013 hPa | 72 % | 17 °C | 47 % | 0% | 22% | 37% | 1% | |
| 5 PM
10 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1014 hPa | 84 % | 18 °C | 56 % | 0% | 30% | 43% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| rain showers | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 90 % | 17 °C | 40 % | 0% | 28% | 21% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 96 % | 18 °C | 84 % | 0% | 79% | 23% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1017 hPa | 97 % | 18 °C | 86 % | 0% | 85% | 9% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1018 hPa | 98 % | 18 °C | 97 % | 0% | 97% | 6% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1018 hPa | 98 % | 18 °C | 83 % | 0% | 83% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1017 hPa | 98 % | 18 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
Beandrarezina, Madagascar - information
State: MadagascarGPS coordinates: -14.5667; 48.7333
Time zone: Indian / Antananarivo
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Beandrarezina, Madagascar. Weather forecast Beandrarezina.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Beandrarezina is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Beandrarezina
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Beandrarezina
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 5:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:42 am | 11:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 5:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 6:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 6:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:44 pm | 04/28/2026 3 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |