Weather Ankazomahity long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ankazomahity for ten days.
Sunday, May 3
32 / 22°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 22 °C | 27 °C | 3 am | |
| 29 °C | 33 °C | 9 am | |
| 32 °C | 36 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 5:30 pm
HOURLY
sunset 5:30 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ankazomahity, Madagascar extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1012 hPa | 93 % | 21 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1014 hPa | 69 % | 22 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1010 hPa | 48 % | 20 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east |
1015 hPa | 85 % | 22 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1012 hPa | 91 % | 19 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north-northwest |
1014 hPa | 71 % | 22 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1009 hPa | 59 % | 22 °C | 8 % | 0% | 3% | 7% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south |
1013 hPa | 87 % | 22 °C | 19 % | 0% | 14% | 10% | 0% | |
Ankazomahity, Madagascar - information
State: MadagascarGPS coordinates: -13.4667; 48.7500
Time zone: Indian / Antananarivo
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ankazomahity, Madagascar. Weather forecast Ankazomahity.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ankazomahity is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ankazomahity
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 5:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:41 am | 11:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 5:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 6:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:40 am | 6:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 5:53 pm | 05/03/2026 7:07 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |