Weather Androtso week
Weather forecast for Androtso for this and next week.
Friday, May 15
32 / 26°C
| 1.8 mm | 26 km/h |
| 27 °C | 29 °C | 8 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 9 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 10 pm | |
| 26 °C | 28 °C | 11 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 5:27 pm
HOURLY
sunset 5:27 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Androtso, Madagascar extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| clear | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 9.5 m/s34 km/h southeast |
1014 hPa | 69 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h southeast |
1013 hPa | 70 % | 19 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h southeast |
1013 hPa | 71 % | 19 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h east-southeast |
1012 hPa | 71 % | 19 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h east-southeast |
1013 hPa | 72 % | 19 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east-southeast |
1013 hPa | 73 % | 19 °C | 21 % | 2% | 18% | 7% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h southeast |
1014 hPa | 74 % | 20 °C | 18 % | 0% | 15% | 5% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h east-southeast |
1014 hPa | 70 % | 19 °C | 26 % | 0% | 21% | 9% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-southeast |
1015 hPa | 67 % | 20 °C | 21 % | 0% | 19% | 5% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h southeast |
1015 hPa | 64 % | 20 °C | 20 % | 0% | 20% | 1% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 30 °C 33 °C |
0.2 mm | 8.3 m/s30 km/h southeast |
1014 hPa | 60 % | 21 °C | 22 % | 0% | 21% | 5% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 30 °C 32 °C |
0.8 mm | 8.5 m/s31 km/h east-southeast |
1014 hPa | 56 % | 20 °C | 33 % | 0% | 23% | 22% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 31 °C 34 °C |
0.2 mm | 8.2 m/s30 km/h east-southeast |
1013 hPa | 56 % | 20 °C | 39 % | 0% | 21% | 29% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 32 °C 35 °C |
0.3 mm | 6.2 m/s22 km/h east-southeast |
1012 hPa | 53 % | 21 °C | 21 % | 0% | 7% | 21% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 32 °C 36 °C |
0.3 mm | 7.7 m/s28 km/h south-southwest |
1011 hPa | 60 % | 23 °C | 39 % | 0% | 13% | 34% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southwest |
1011 hPa | 69 % | 24 °C | 22 % | 0% | 10% | 18% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h southwest |
1011 hPa | 71 % | 24 °C | 18 % | 0% | 7% | 14% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h south-southwest |
1012 hPa | 70 % | 23 °C | 13 % | 0% | 10% | 9% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h south-southeast |
1013 hPa | 64 % | 20 °C | 29 % | 0% | 7% | 27% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 28 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h southeast |
1013 hPa | 63 % | 20 °C | 7 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 9.7 m/s35 km/h southeast |
1014 hPa | 69 % | 20 °C | 13 % | 0% | 4% | 10% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h southeast |
1014 hPa | 74 % | 21 °C | 26 % | 0% | 17% | 11% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h southeast |
1014 hPa | 75 % | 21 °C | 32 % | 0% | 23% | 14% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h southeast |
1014 hPa | 73 % | 20 °C | 34 % | 0% | 17% | 25% | 0% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h southeast |
1013 hPa | 72 % | 20 °C | 30 % | 0% | 8% | 26% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h southeast |
1013 hPa | 71 % | 20 °C | 19 % | 0% | 1% | 18% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h southeast |
1012 hPa | 70 % | 19 °C | 17 % | 0% | 5% | 12% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h east-southeast |
1012 hPa | 70 % | 19 °C | 11 % | 0% | 3% | 8% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.0 m/s32 km/h east-southeast |
1012 hPa | 69 % | 19 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h east-southeast |
1012 hPa | 67 % | 19 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h east-southeast |
1013 hPa | 66 % | 18 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h southeast |
1014 hPa | 61 % | 18 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h southeast |
1014 hPa | 55 % | 17 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h southeast |
1014 hPa | 54 % | 18 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 60 % | 23 °C | 4 % | 0% | 3% | 3% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h southeast |
1014 hPa | 68 % | 20 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Androtso, Madagascar - information
State: MadagascarGPS coordinates: -12.5000; 48.8000
Time zone: Indian / Antananarivo
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Androtso, Madagascar. Weather forecast Androtso.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Androtso is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Androtso
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 5:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:41 am | 11:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:31 am | 5:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:06 am | 6:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:41 am | 6:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:10 am | 05/15/2026 4:05 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |