Weather Andilambe long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Andilambe for ten days.
Monday, May 4
27 / 22°C
| 0.5 mm | 18 km/h |
| 22 °C | 24 °C | 3 am | |
| 25 °C | 28 °C | 9 am | |
| 27 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 22 °C | 26 °C | 9 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 5:22 pm
HOURLY
sunset 5:22 pm
|
|
|
|
Weather forecast Andilambe, Madagascar extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1016 hPa | 80 % | 18 °C | 29 % | 0% | 29% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 28 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1018 hPa | 71 % | 19 °C | 44 % | 0% | 41% | 14% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1014 hPa | 58 % | 18 °C | 19 % | 0% | 11% | 15% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1017 hPa | 88 % | 20 °C | 23 % | 0% | 18% | 7% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1014 hPa | 92 % | 19 °C | 53 % | 0% | 51% | 8% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 24 °C 27 °C |
1.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1017 hPa | 81 % | 20 °C | 66 % | 0% | 37% | 53% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 26 °C 29 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1014 hPa | 70 % | 20 °C | 22 % | 0% | 11% | 18% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 22 °C 26 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1016 hPa | 91 % | 20 °C | 17 % | 0% | 14% | 7% | 0% | |
Andilambe, Madagascar - information
State: MadagascarGPS coordinates: -17.5167; 49.3000
Time zone: Indian / Antananarivo
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Andilambe, Madagascar. Weather forecast Andilambe.
Andilambe - weather nearby - bigger cities
Andilambe - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Andilambe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Andilambe
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 5:22 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:39 am | 11:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:33 am | 5:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:08 am | 6:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:42 am | 6:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 6:27 pm | 05/04/2026 8:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |