Weather Vilijampolė weekend
Weather forecast for Vilijampolė for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day overcast, in the evening rain. Sunday during the day morning rain, later morning overcast, in the evening cloudy.
Friday, May 15
21 / 12°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
| 20 °C | 18 °C | 8 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 9 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 10 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 11 pm |
sunrise 5:17 am
sunset 9:25 pm
HOURLY
sunset 9:25 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vilijampolė, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1002 hPa | 34 % | 4 °C | 27 % | 0% | 3% | 24% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1002 hPa | 35 % | 4 °C | 24 % | 0% | 3% | 23% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1002 hPa | 38 % | 5 °C | 21 % | 0% | 2% | 18% | 2% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1002 hPa | 43 % | 6 °C | 19 % | 0% | 0% | 8% | 11% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1002 hPa | 51 % | 8 °C | 11 % | 0% | 0% | 4% | 7% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1002 hPa | 58 % | 9 °C | 54 % | 0% | 0% | 11% | 49% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1002 hPa | 63 % | 9 °C | 86 % | 0% | 0% | 31% | 81% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-southeast |
1002 hPa | 65 % | 8 °C | 86 % | 0% | 0% | 26% | 79% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1002 hPa | 68 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 94% | 39% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1002 hPa | 70 % | 8 °C | 83 % | 0% | 0% | 82% | 1% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1001 hPa | 70 % | 8 °C | 83 % | 0% | 0% | 83% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1001 hPa | 71 % | 8 °C | 44 % | 0% | 0% | 43% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1001 hPa | 75 % | 8 °C | 94 % | 0% | 0% | 38% | 91% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1001 hPa | 78 % | 8 °C | 85 % | 0% | 1% | 49% | 65% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1001 hPa | 76 % | 8 °C | 100 % | 0% | 5% | 13% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1001 hPa | 68 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 21% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1001 hPa | 63 % | 8 °C | 94 % | 0% | 0% | 22% | 92% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 59 % | 8 °C | 80 % | 0% | 0% | 58% | 47% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1002 hPa | 57 % | 8 °C | 97 % | 0% | 0% | 92% | 30% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1003 hPa | 57 % | 8 °C | 99 % | 0% | 3% | 99% | 63% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0-0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1003 hPa | 57 % | 8 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 98% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0-0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1004 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0-0.6 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1004 hPa | 63 % | 9 °C | 100 % | 0% | 31% | 100% | 99% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0-0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1005 hPa | 66 % | 10 °C | 100 % | 0% | 28% | 99% | 93% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0-0.9 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1005 hPa | 65 % | 10 °C | 100 % | 0% | 22% | 99% | 99% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0-0.6 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1005 hPa | 58 % | 8 °C | 100 % | 0% | 23% | 98% | 98% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0-0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 64 % | 8 °C | 99 % | 0% | 27% | 96% | 92% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0-0.6 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1005 hPa | 66 % | 8 °C | 100 % | 0% | 9% | 99% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 14 °C |
0.0-3.8 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1006 hPa | 69 % | 9 °C | 100 % | 0% | 43% | 100% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
0.0-2.9 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1007 hPa | 84 % | 11 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.0-1.2 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 54% | 98% | 99% | |
Vilijampolė, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.9119; 23.8917
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 66 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Vilijampolė, Lithuania. Weather forecast Vilijampolė.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vilijampolė is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vilijampolė
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 9:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:20 pm | 16:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:28 am | 10:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:20 am | 11:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:07 am | 05/15/2026 8:05 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |