Weather Vaitakarčmis tomorrow
Weather forecast Vaitakarčmis April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy. The highest temperature 8 °C. At night cloudy. The lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Vaitakarčmis, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1022 hPa | 94 % | 0 °C | 87 % | 0% | 79% | 61% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1022 hPa | 85 % | 0 °C | 65 % | 0% | 59% | 38% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1023 hPa | 86 % | 0 °C | 22 % | 0% | 17% | 8% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1023 hPa | 88 % | -1 °C | 41 % | 0% | 17% | 31% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1023 hPa | 81 % | -2 °C | 81 % | 0% | 74% | 13% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1023 hPa | 81 % | -2 °C | 61 % | 0% | 60% | 28% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1024 hPa | 84 % | -2 °C | 47 % | 0% | 43% | 24% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1024 hPa | 80 % | -2 °C | 48 % | 0% | 47% | 1% | 2% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1024 hPa | 73 % | -3 °C | 71 % | 0% | 71% | 1% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 71 % | -2 °C | 89 % | 0% | 85% | 18% | 7% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1025 hPa | 68 % | -1 °C | 59 % | 0% | 53% | 21% | 3% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1025 hPa | 59 % | -1 °C | 87 % | 0% | 80% | 31% | 4% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1025 hPa | 53 % | -2 °C | 97 % | 0% | 96% | 44% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 53 % | -2 °C | 97 % | 0% | 94% | 62% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1026 hPa | 50 % | -2 °C | 98 % | 0% | 93% | 76% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 49 % | -2 °C | 79 % | 0% | 68% | 47% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1026 hPa | 48 % | -2 °C | 94 % | 0% | 85% | 68% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1026 hPa | 48 % | -2 °C | 87 % | 0% | 72% | 56% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1026 hPa | 47 % | -3 °C | 61 % | 0% | 44% | 36% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 46 % | -3 °C | 58 % | 0% | 53% | 14% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1026 hPa | 52 % | -2 °C | 7 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 62 % | -2 °C | 30 % | 0% | 29% | 1% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 73 % | -1 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 83 % | 0 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 87 % | 0 °C | 86 % | 0% | 86% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1028 hPa | 78 % | -1 °C | 59 % | 0% | 59% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1028 hPa | 80 % | -1 °C | 90 % | 0% | 90% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1028 hPa | 77 % | -1 °C | 98 % | 0% | 97% | 14% | 17% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1028 hPa | 76 % | -2 °C | 91 % | 0% | 88% | 42% | 14% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1028 hPa | 71 % | -3 °C | 66 % | 0% | 44% | 21% | 33% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northwest |
1028 hPa | 72 % | -3 °C | 68 % | 0% | 33% | 0% | 52% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1028 hPa | 73 % | -3 °C | 70 % | 0% | 49% | 0% | 41% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1029 hPa | 62 % | -3 °C | 60 % | 0% | 37% | 0% | 35% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 56 % | -3 °C | 51 % | 0% | 13% | 1% | 43% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1028 hPa | 49 % | -3 °C | 83 % | 0% | 0% | 19% | 78% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1028 hPa | 45 % | -4 °C | 93 % | 0% | 0% | 43% | 88% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1028 hPa | 40 % | -4 °C | 97 % | 0% | 0% | 66% | 92% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1028 hPa | 38 % | -5 °C | 98 % | 0% | 12% | 91% | 83% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1028 hPa | 39 % | -5 °C | 99 % | 0% | 72% | 96% | 71% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1028 hPa | 45 % | -3 °C | 99 % | 0% | 94% | 91% | 43% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1025 hPa | 73 % | 1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 18% | |
Vaitakarčmis, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.3738; 24.7380
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 147 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Vaitakarčmis, Lithuania. Weather forecast Vaitakarčmis.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Vaitakarčmis is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Vaitakarčmis
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:18 pm | 15:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 9:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:11 am | 10:27 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:58 am | 11:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:19 pm | 04/29/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |