Weather Smalininkai long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Smalininkai for ten days.
Tuesday, May 26
19 / 13°C
| 0.0 mm | 26 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 3 am | |
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 19 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:04 am
sunset 9:49 pm
HOURLY
sunset 9:49 pm
|
|
|
|
Weather forecast Smalininkai, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1018 hPa | 88 % | 11 °C | 30 % | 0% | 11% | 15% | 7% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west |
1016 hPa | 76 % | 11 °C | 37 % | 0% | 31% | 0% | 8% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h west |
1014 hPa | 65 % | 12 °C | 30 % | 0% | 13% | 21% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1011 hPa | 74 % | 9 °C | 20 % | 0% | 7% | 18% | 0% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-northwest |
1010 hPa | 83 % | 7 °C | 17 % | 0% | 7% | 2% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0-0.8 mm | 4.8 m/s17 km/h northwest |
1011 hPa | 67 % | 7 °C | 34 % | 0% | 12% | 26% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h west-northwest |
1012 hPa | 51 % | 6 °C | 42 % | 0% | 11% | 38% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1014 hPa | 61 % | 5 °C | 15 % | 0% | 0% | 5% | 9% | |
Smalininkai, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 55.0757; 22.5836
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 599
Altitude: 29 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Smalininkai, Lithuania. Weather forecast Smalininkai.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Smalininkai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Smalininkai
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:04 am | 9:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:26 pm | 16:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:11 am | 10:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:45 am | 12:11 am |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 3:18 pm | 05/26/2026 3:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |