Weather Prūsaliai weekend
Weather forecast for Prūsaliai for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning clear, later morning cloudy.
Friday, May 1
18 / 1°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Prūsaliai, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 94 % | 2 °C | 73 % | 0% | 4% | 63% | 25% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 97 % | 2 °C | 44 % | 5% | 3% | 37% | 2% | |
| 2 AM
7 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 98 % | 1 °C | 41 % | 43% | 6% | 18% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1027 hPa | 99 % | 1 °C | 51 % | 53% | 13% | 9% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northwest |
1027 hPa | 98 % | 0 °C | 59 % | 60% | 23% | 9% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1027 hPa | 98 % | 0 °C | 67 % | 67% | 36% | 5% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1027 hPa | 99 % | 0 °C | 74 % | 74% | 48% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| fog | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1027 hPa | 98 % | 0 °C | 68 % | 68% | 55% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1027 hPa | 91 % | 1 °C | 30 % | 0% | 30% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1027 hPa | 79 % | 3 °C | 22 % | 0% | 11% | 0% | 11% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1025 hPa | 53 % | 8 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1024 hPa | 79 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1022 hPa | 90 % | 4 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1022 hPa | 76 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1021 hPa | 49 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1017 hPa | 69 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Prūsaliai, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 55.9028; 21.7452
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 71 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Prūsaliai, Lithuania. Weather forecast Prūsaliai.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Prūsaliai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Prūsaliai
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 9:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:30 pm | 15:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:04 am | 9:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:04 am | 10:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:29 am | 12:38 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:13 pm | 05/01/2026 5:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |