Weather Neringa today
Weather forecast Neringa April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy, in the evening clear. The highest temperature 6 °C. At night cloudy. The lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Neringa, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1021 hPa | 69 % | -3 °C | 44 % | 0% | 40% | 5% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northwest |
1023 hPa | 71 % | -1 °C | 18 % | 0% | 5% | 12% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h north-northwest |
1024 hPa | 67 % | 0 °C | 47 % | 0% | 21% | 42% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northwest |
1025 hPa | 69 % | -1 °C | 5 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1026 hPa | 71 % | -3 °C | 66 % | 0% | 64% | 20% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1028 hPa | 77 % | 0 °C | 60 % | 0% | 59% | 1% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1027 hPa | 77 % | 2 °C | 84 % | 0% | 0% | 87% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1027 hPa | 81 % | 0 °C | 37 % | 0% | 18% | 0% | 18% | |
Neringa, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 55.3719; 21.0647
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Population: 2 380
Altitude: 255 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Neringa, Lithuania. Weather forecast Neringa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Neringa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Neringa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Neringa
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:58 am | 9:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:33 pm | 15:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:14 am | 9:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 10:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:57 am | 12:14 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:35 pm | 04/29/2026 5 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |