Weather Miškiniai tomorrow
| 14 °C | 13 °C | 9 am | |
| 15 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:20 am
sunset 9:25 pm
HOURLY
sunset 9:25 pm
Weather forecast Miškiniai May 16, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 0.4 to 8.5 mm. At night rain. The lowest temperature 10 °C. Total rainfall 0.1 to 6.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Miškiniai, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1001 hPa | 67 % | 8 °C | 86 % | 0% | 0% | 86% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1002 hPa | 68 % | 7 °C | 70 % | 0% | 1% | 70% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1001 hPa | 78 % | 8 °C | 24 % | 0% | 0% | 21% | 3% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1001 hPa | 83 % | 8 °C | 75 % | 0% | 0% | 2% | 74% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1001 hPa | 85 % | 8 °C | 94 % | 0% | 0% | 3% | 94% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1001 hPa | 80 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1001 hPa | 78 % | 7 °C | 85 % | 0% | 0% | 1% | 85% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1001 hPa | 77 % | 7 °C | 76 % | 0% | 0% | 8% | 74% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1002 hPa | 74 % | 8 °C | 84 % | 0% | 1% | 70% | 54% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 72 % | 8 °C | 70 % | 0% | 4% | 56% | 29% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0-0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 68 % | 9 °C | 75 % | 0% | 5% | 70% | 9% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1002 hPa | 66 % | 9 °C | 99 % | 0% | 19% | 99% | 31% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0-0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1003 hPa | 68 % | 9 °C | 100 % | 0% | 41% | 99% | 70% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0-0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1003 hPa | 69 % | 10 °C | 100 % | 0% | 31% | 91% | 98% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0-0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1003 hPa | 66 % | 10 °C | 100 % | 0% | 73% | 98% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0-0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1004 hPa | 69 % | 10 °C | 100 % | 0% | 79% | 99% | 99% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0-0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1004 hPa | 79 % | 11 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0-0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1005 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 61% | 100% | 98% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0-0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1005 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 62% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0-0.4 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1005 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 93% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0-0.8 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1005 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 0% | 80% | 100% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0-0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1006 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 82% | 100% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0-0.6 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1006 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 86% | 98% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.0-1.1 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1006 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 92% | 91% | 99% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.0-1.6 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1007 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 47% | 99% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.0-0.9 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1007 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 38% | 96% | |
| 2 AM
7 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.0-1.4 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1007 hPa | 98 % | 11 °C | 98 % | 0% | 90% | 60% | 62% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-0.9 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1007 hPa | 99 % | 11 °C | 99 % | 0% | 91% | 92% | 49% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.0-1.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1008 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 1% | 90% | 99% | 46% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0-1.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1008 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 2% | 94% | 100% | 87% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0-0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1008 hPa | 100 % | 11 °C | 100 % | 4% | 93% | 99% | 98% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1008 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 1% | 99% | 96% | 84% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1009 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 96% | 45% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.0-4.4 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1009 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 1% | 100% | 96% | 68% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1012 hPa | 85 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 41% | 85% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1013 hPa | 85 % | 11 °C | 80 % | 0% | 3% | 78% | 6% | |
Miškiniai, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.1585; 23.5377
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 136 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Miškiniai, Lithuania. Weather forecast Miškiniai.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Miškiniai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Miškiniai
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 9:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 16:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:33 am | 10:12 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:27 am | 11:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:27 am | 05/16/2026 9:43 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |