Weather Krunis today
Weather forecast Krunis April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast. The highest temperature 6 °C. At night overcast. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Krunis, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1017 hPa | 80 % | -3 °C | 41 % | 0% | 0% | 16% | 27% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1017 hPa | 75 % | -2 °C | 100 % | 0% | 92% | 99% | 79% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1017 hPa | 45 % | -4 °C | 99 % | 0% | 74% | 95% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1018 hPa | 68 % | -1 °C | 97 % | 0% | 71% | 30% | 47% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1019 hPa | 85 % | -1 °C | 99 % | 0% | 14% | 99% | 5% | |
| 9 AM
2 AM
| sleet | 2 °C -1 °C |
0.0-2.1 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1019 hPa | 81 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 5% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 60 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 87% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1020 hPa | 74 % | 0 °C | 91 % | 0% | 0% | 92% | 70% | |
Krunis, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.6376; 24.6012
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 169 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Krunis, Lithuania. Weather forecast Krunis.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Krunis is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Krunis
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Krunis
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 8:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:19 pm | 15:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:07 am | 9:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:13 am | 10:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3 am | 11:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:01 pm | 04/28/2026 4:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |