Weather Jurgežeriai long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Jurgežeriai for ten days.
Tuesday, May 26
20 / 14°C
| 0.0 mm | 30 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 3 am | |
| 17 °C | 16 °C | 9 am | |
| 20 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:05 am
sunset 9:43 pm
HOURLY
sunset 9:43 pm
|
|
|
|
Weather forecast Jurgežeriai, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/26/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1019 hPa | 83 % | 10 °C | 13 % | 0% | 0% | 4% | 8% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h west |
1016 hPa | 75 % | 12 °C | 57 % | 0% | 39% | 32% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 8.4 m/s30 km/h west-northwest |
1013 hPa | 56 % | 11 °C | 35 % | 0% | 28% | 9% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1010 hPa | 71 % | 9 °C | 17 % | 0% | 7% | 10% | 0% | |
Wednesday 05/27/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1010 hPa | 84 % | 7 °C | 16 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 12 °C 10 °C |
0.0-3.8 mm | 5.8 m/s21 km/h west-northwest |
1010 hPa | 73 % | 7 °C | 40 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 15 °C 13 °C |
0.0-3.9 mm | 7.9 m/s28 km/h northwest |
1010 hPa | 70 % | 9 °C | 78 % | 0% | 58% | 61% | 26% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h west-northwest |
1013 hPa | 79 % | 9 °C | 35 % | 0% | 1% | 11% | 32% | |
Jurgežeriai, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.4123; 23.1692
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 107 m
The administrative part:
- Marijampolės apskritis, Marijampolė
- Kalvarija Municipality, Kalvarija
Something wrong, something missing?
Weather Jurgežeriai, Lithuania. Weather forecast Jurgežeriai.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jurgežeriai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Jurgežeriai
data are always in the local timeSun and light
May 26, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:05 am | 9:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 16:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:14 am | 10:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:55 am | 11:55 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/25/2026 3:15 pm | 05/26/2026 3:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |