Weather Gerveliai weekend
Weather forecast for Gerveliai for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast.
Friday, May 1
9 / 2°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gerveliai, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1019 hPa | 88 % | 0 °C | 30 % | 0% | 12% | 9% | 11% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1021 hPa | 77 % | 0 °C | 60 % | 0% | 54% | 14% | 8% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1020 hPa | 57 % | 0 °C | 100 % | 0% | 69% | 100% | 71% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1018 hPa | 76 % | 2 °C | 98 % | 0% | 14% | 73% | 48% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1018 hPa | 88 % | 1 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1021 hPa | 70 % | 0 °C | 30 % | 0% | 3% | 30% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1023 hPa | 55 % | 2 °C | 100 % | 0% | 89% | 99% | 78% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1016 hPa | 74 % | 2 °C | 95 % | 0% | 95% | 75% | 0% | |
Gerveliai, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.0244; 23.5816
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 133 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Gerveliai, Lithuania. Weather forecast Gerveliai.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gerveliai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gerveliai
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 8:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 15:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 9:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:13 am | 10:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:58 am | 11:51 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:58 pm | 05/01/2026 5:11 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |