Weather Butvydonys long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Butvydonys for ten days.
Monday, May 4
24 / 12°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
| 12 °C | 10 °C | 3 am | |
| 15 °C | 14 °C | 9 am | |
| 24 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:59 pm
HOURLY
sunset 8:59 pm
|
|
|
|
Weather forecast Butvydonys, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 70 % | 6 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 19% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 62 % | 8 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1012 hPa | 36 % | 8 °C | 35 % | 0% | 4% | 2% | 31% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1012 hPa | 59 % | 10 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1012 hPa | 82 % | 8 °C | 83 % | 0% | 1% | 49% | 68% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 67 % | 8 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1011 hPa | 41 % | 8 °C | 59 % | 0% | 0% | 59% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 70 % | 11 °C | 66 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
Butvydonys, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.2768; 24.8300
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 138 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Butvydonys, Lithuania. Weather forecast Butvydonys.
Butvydonys - weather nearby - bigger cities
Butvydonys - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Butvydonys is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Butvydonys
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 15:22 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 9:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 10:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:32 am | 12:07 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:46 pm | 05/04/2026 6:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |