Weather Aleknonys long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Aleknonys for ten days.
Sunday, May 3
21 / 9°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 3 am | |
| 13 °C | 11 °C | 9 am | |
| 21 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 9:02 pm
HOURLY
sunset 9:02 pm
|
|
|
|
Weather forecast Aleknonys, Lithuania extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1021 hPa | 78 % | 5 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1021 hPa | 69 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1019 hPa | 40 % | 6 °C | 42 % | 0% | 0% | 42% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1016 hPa | 69 % | 9 °C | 66 % | 0% | 11% | 49% | 30% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1016 hPa | 76 % | 4 °C | 5 % | 0% | 0% | 3% | 2% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1019 hPa | 67 % | 5 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1016 hPa | 40 % | 7 °C | 46 % | 0% | 0% | 0% | 46% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1016 hPa | 68 % | 8 °C | 43 % | 0% | 0% | 39% | 5% | |
Aleknonys, Lithuania - information
State: LithuaniaGPS coordinates: 54.4554; 23.6588
Time zone: Europe / Vilnius
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Aleknonys, Lithuania. Weather forecast Aleknonys.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Aleknonys is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Aleknonys
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 9:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 15:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:03 am | 10:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:40 am | 12:09 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 10:37 pm | 05/03/2026 5:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |