Weather Mokhathis today
Weather forecast Mokhathis April 29, 2026
Evening in the evening overcast. The highest temperature 12 °C. At night heavy rain. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 14.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mokhathis, Lesotho extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1020 hPa | 53 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 90% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1020 hPa | 56 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 86% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1021 hPa | 58 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 79% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1021 hPa | 59 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1021 hPa | 57 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1021 hPa | 56 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1021 hPa | 54 % | 0 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1020 hPa | 56 % | 1 °C | 100 % | 0% | 10% | 94% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1020 hPa | 62 % | 2 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.6 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1020 hPa | 62 % | 2 °C | 100 % | 0% | 21% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
4.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1020 hPa | 73 % | 4 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 97% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
4.2 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1021 hPa | 87 % | 6 °C | 100 % | 0% | 37% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
2.9 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1021 hPa | 90 % | 6 °C | 100 % | 0% | 77% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
2.5 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1020 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
2.1 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1020 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 94% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.8 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1020 hPa | 91 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1020 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1019 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north |
1018 hPa | 84 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 85% | 99% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 16 °C 15 °C |
0.5 mm | 6.7 m/s24 km/h north |
1016 hPa | 70 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.3 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1016 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.8 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1016 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 56% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.9 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.1 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1016 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 89% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.6 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 83% | 100% | 97% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.8 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 60% | 84% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 61% | 97% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.2 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1016 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 77% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
3.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
Mokhathis, Lesotho - information
State: LesothoGPS coordinates: -29.1167; 27.9500
Time zone: Africa / Maseru
Something wrong, something missing?
Weather Mokhathis, Lesotho. Weather forecast Mokhathis.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mokhathis is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Mokhathis
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Mokhathis
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:34 am | 5:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:05 pm | 11:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:09 am | 6:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:42 am | 6:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:14 am | 6:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:41 pm | 04/29/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |