Weather Mapoteng the day after tomorrow
Weather forecast Mapoteng May 1, 2026
During the day morning heavy rain, later morning cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 6.9 mm. At night clear. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Mapoteng, Lesotho extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
7.5 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1014 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.2 mm | 3.7 m/s13 km/h southwest |
1015 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
2.7 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1014 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
2.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1014 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 35% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.8 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1014 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.9 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1014 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1015 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 94% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1016 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 1% | 95% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1016 hPa | 92 % | 9 °C | 24 % | 0% | 1% | 23% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1017 hPa | 80 % | 9 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1016 hPa | 69 % | 8 °C | 29 % | 0% | 29% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1016 hPa | 60 % | 7 °C | 44 % | 0% | 44% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1015 hPa | 51 % | 6 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west |
1014 hPa | 48 % | 6 °C | 89 % | 0% | 34% | 89% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west |
1014 hPa | 48 % | 6 °C | 38 % | 0% | 25% | 28% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1014 hPa | 48 % | 6 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1014 hPa | 47 % | 5 °C | 33 % | 0% | 33% | 5% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1014 hPa | 63 % | 8 °C | 21 % | 0% | 18% | 14% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1015 hPa | 66 % | 6 °C | 60 % | 0% | 60% | 19% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1016 hPa | 67 % | 6 °C | 96 % | 0% | 96% | 4% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1017 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1020 hPa | 94 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east |
1022 hPa | 97 % | 4 °C | 68 % | 0% | 68% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1019 hPa | 46 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1022 hPa | 81 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Mapoteng, Lesotho - information
State: LesothoGPS coordinates: -29.1098; 27.9741
Time zone: Africa / Maseru
Something wrong, something missing?
Weather Mapoteng, Lesotho. Weather forecast Mapoteng.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mapoteng is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mapoteng
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:35 am | 5:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:05 pm | 10:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:10 am | 5:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:43 am | 6:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:15 am | 6:54 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 4:38 pm | 05/01/2026 6:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |