Weather Sanaallah today
Weather forecast Sanaallah April 28, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later cloudy. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 0.6 mm. At night the lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Sanaallah, Lebanon extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1011 hPa | 59 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1012 hPa | 63 % | 12 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1012 hPa | 68 % | 14 °C | 24 % | 0% | 21% | 7% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1013 hPa | 90 % | 14 °C | 78 % | 0% | 32% | 1% | 60% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h east-southeast |
1012 hPa | 77 % | 10 °C | 65 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.9 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1013 hPa | 78 % | 14 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1013 hPa | 71 % | 15 °C | 46 % | 0% | 39% | 11% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1014 hPa | 89 % | 14 °C | 51 % | 0% | 48% | 0% | 4% | |
Sanaallah, Lebanon - information
State: LebanonGPS coordinates: 34.4064; 35.9314
Time zone: Asia / Beirut
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Sanaallah, Lebanon. Weather forecast Sanaallah.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sanaallah is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Sanaallah
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Sanaallah
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 7:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:22 am | 7:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:51 am | 8:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 8:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:23 pm | 04/28/2026 3:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |