Weather Majret as Saïfiyé weekend
Weather forecast for Majret as Saïfiyé for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Majret as Saïfiyé, Lebanon extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/15/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1017 hPa | 32 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1017 hPa | 33 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1018 hPa | 36 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1018 hPa | 44 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1018 hPa | 32 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1018 hPa | 27 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 6% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1018 hPa | 27 % | 0 °C | 91 % | 0% | 0% | 18% | 91% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1017 hPa | 31 % | 2 °C | 85 % | 0% | 0% | 10% | 85% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1017 hPa | 34 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 12% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1016 hPa | 36 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 40% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 37 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 64% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1015 hPa | 37 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 66% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 36 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 62% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1015 hPa | 45 % | 5 °C | 70 % | 0% | 0% | 39% | 57% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1015 hPa | 49 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 41% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1015 hPa | 48 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1015 hPa | 47 % | 1 °C | 95 % | 0% | 0% | 25% | 94% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 45 % | 0 °C | 85 % | 0% | 0% | 56% | 83% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 43 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 81% | 89% | |
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 43 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 88% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1013 hPa | 43 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 82% | 92% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1012 hPa | 45 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 39% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1012 hPa | 46 % | 0 °C | 85 % | 0% | 0% | 48% | 76% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1011 hPa | 47 % | 0 °C | 72 % | 0% | 0% | 13% | 68% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1011 hPa | 47 % | 0 °C | 89 % | 0% | 0% | 29% | 88% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1010 hPa | 45 % | 0 °C | 19 % | 0% | 0% | 3% | 17% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1010 hPa | 46 % | 1 °C | 34 % | 0% | 0% | 5% | 33% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1011 hPa | 41 % | 3 °C | 48 % | 0% | 0% | 37% | 40% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1011 hPa | 39 % | 4 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 1% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1011 hPa | 36 % | 4 °C | 60 % | 0% | 0% | 3% | 59% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1011 hPa | 38 % | 5 °C | 64 % | 0% | 0% | 10% | 62% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 37 % | 5 °C | 97 % | 0% | 0% | 71% | 97% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1010 hPa | 40 % | 6 °C | 78 % | 0% | 0% | 33% | 72% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 20 °C 19 °C |
0.6 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1010 hPa | 46 % | 7 °C | 44 % | 0% | 0% | 4% | 41% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1011 hPa | 48 % | 7 °C | 45 % | 0% | 2% | 1% | 43% | |
| 4 PM
9 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 44 % | 7 °C | 5 % | 0% | 4% | 3% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 48 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1010 hPa | 54 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1010 hPa | 63 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1010 hPa | 62 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1010 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1010 hPa | 58 % | 4 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 11 PM
4 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1010 hPa | 58 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Majret as Saïfiyé, Lebanon - information
State: LebanonGPS coordinates: 34.0302; 35.7765
Time zone: Asia / Beirut
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Majret as Saïfiyé, Lebanon. Weather forecast Majret as Saïfiyé.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.