Weather Ghbâlé long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ghbâlé for ten days.
Wednesday, May 20
12 / 8°C
| 2.3 mm | 21 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Ghbâlé, Lebanon extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1008 hPa | 66 % | 1 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 12 °C 10 °C |
0.7 mm | 5.3 m/s19 km/h southwest |
1007 hPa | 62 % | 4 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
1.6 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1008 hPa | 65 % | 5 °C | 96 % | 0% | 26% | 96% | 6% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 93 % | 8 °C | 55 % | 0% | 55% | 0% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1009 hPa | 91 % | 7 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1010 hPa | 71 % | 7 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h southwest |
1011 hPa | 70 % | 8 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1011 hPa | 79 % | 6 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Ghbâlé, Lebanon - information
State: LebanonGPS coordinates: 34.0539; 35.7206
Time zone: Asia / Beirut
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ghbâlé, Lebanon. Weather forecast Ghbâlé.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ghbâlé is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ghbâlé
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:32 am | 7:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 14:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:03 am | 8:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:30 am | 8:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:53 am | 9:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:46 am | 05/20/2026 11:48 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |