Weather Rūte long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Rūte for ten days.
Tuesday, May 19
21 / 15°C
| 5.1 mm | 10 km/h |
| 15 °C | 16 °C | 3 am | |
| 18 °C | 19 °C | 9 am | |
| 21 °C | 24 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 4:48 am
sunset 9:43 pm
HOURLY
sunset 9:43 pm
|
|
|
|
Weather forecast Rūte, Latvia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.0-6.4 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1013 hPa | 97 % | 14 °C | 100 % | 0% | 26% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.0-3.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1012 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 74% | 56% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0-1.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1014 hPa | 86 % | 19 °C | 97 % | 0% | 77% | 93% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 86 % | 15 °C | 93 % | 0% | 51% | 3% | 14% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1017 hPa | 93 % | 13 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1020 hPa | 73 % | 11 °C | 14 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1021 hPa | 63 % | 15 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1021 hPa | 73 % | 13 °C | 22 % | 0% | 1% | 13% | 9% | |
Rūte, Latvia - information
State: LatviaGPS coordinates: 57.7039; 25.3509
Time zone: Europe / Riga
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Rūte, Latvia. Weather forecast Rūte.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Rūte is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Rūte
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:48 am | 9:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:15 pm | 16:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:49 am | 10:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2 am | 12:38 am |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 5:47 am | 05/20/2026 1:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |