Weather Līdere today
Weather forecast Līdere April 28, 2026
Afternoon in the afternoon overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 5 °C. At night the lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Līdere, Latvia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 PM
6 AM
| overcast | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1017 hPa | 45 % | -5 °C | 96 % | 0% | 93% | 57% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1017 hPa | 44 % | -5 °C | 99 % | 0% | 92% | 96% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1018 hPa | 45 % | -5 °C | 100 % | 0% | 97% | 99% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1018 hPa | 45 % | -5 °C | 99 % | 0% | 90% | 94% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1018 hPa | 53 % | -4 °C | 99 % | 0% | 96% | 95% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1018 hPa | 49 % | -5 °C | 97 % | 0% | 92% | 77% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1019 hPa | 51 % | -5 °C | 62 % | 0% | 47% | 37% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1019 hPa | 50 % | -5 °C | 77 % | 0% | 73% | 14% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1019 hPa | 52 % | -6 °C | 86 % | 0% | 86% | 6% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1020 hPa | 52 % | -6 °C | 81 % | 0% | 81% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1020 hPa | 62 % | -5 °C | 55 % | 0% | 55% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1020 hPa | 77 % | -3 °C | 59 % | 0% | 59% | 1% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1021 hPa | 83 % | -2 °C | 79 % | 0% | 79% | 1% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1021 hPa | 85 % | -2 °C | 37 % | 0% | 37% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1021 hPa | 84 % | -2 °C | 75 % | 0% | 75% | 1% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1021 hPa | 82 % | -2 °C | 80 % | 0% | 80% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1022 hPa | 78 % | -3 °C | 30 % | 0% | 30% | 0% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1022 hPa | 80 % | -3 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1023 hPa | 72 % | -4 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1023 hPa | 65 % | -4 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 61 % | -4 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 55 % | -3 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 49 % | -4 °C | 69 % | 0% | 69% | 0% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1024 hPa | 48 % | -4 °C | 81 % | 0% | 81% | 0% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 47 % | -3 °C | 77 % | 0% | 77% | 0% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 46 % | -3 °C | 75 % | 0% | 74% | 1% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 45 % | -3 °C | 80 % | 0% | 74% | 25% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 45 % | -3 °C | 89 % | 0% | 83% | 32% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1025 hPa | 46 % | -3 °C | 90 % | 0% | 85% | 30% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1025 hPa | 51 % | -2 °C | 79 % | 0% | 79% | 10% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1025 hPa | 52 % | -3 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1025 hPa | 55 % | -3 °C | 38 % | 0% | 37% | 5% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1025 hPa | 58 % | -4 °C | 18 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1026 hPa | 68 % | -3 °C | 33 % | 0% | 24% | 0% | 11% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1026 hPa | 73 % | -3 °C | 26 % | 0% | 19% | 0% | 9% | |
Līdere, Latvia - information
State: LatviaGPS coordinates: 56.9463; 26.0423
Time zone: Europe / Riga
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Līdere, Latvia. Weather forecast Līdere.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Līdere is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Līdere
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Līdere
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:35 am | 8:52 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:13 pm | 15:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:49 am | 9:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:48 am | 10:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:10 am | 12:25 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:53 pm | 04/28/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |