Weather Krastaciems the day after tomorrow
Weather forecast Krastaciems May 1, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 21 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Krastaciems, Latvia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1026 hPa | 90 % | 5 °C | 97 % | 0% | 90% | 43% | 51% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1025 hPa | 92 % | 5 °C | 87 % | 0% | 80% | 34% | 11% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1025 hPa | 94 % | 5 °C | 66 % | 0% | 50% | 34% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1025 hPa | 95 % | 4 °C | 63 % | 0% | 50% | 29% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1025 hPa | 96 % | 4 °C | 72 % | 0% | 68% | 16% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1025 hPa | 96 % | 4 °C | 84 % | 0% | 84% | 5% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1026 hPa | 96 % | 3 °C | 69 % | 0% | 67% | 2% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1026 hPa | 94 % | 3 °C | 44 % | 0% | 42% | 1% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1026 hPa | 89 % | 4 °C | 41 % | 0% | 23% | 0% | 22% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1026 hPa | 83 % | 4 °C | 17 % | 0% | 8% | 0% | 9% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1023 hPa | 48 % | 9 °C | 22 % | 0% | 16% | 9% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1021 hPa | 68 % | 10 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-southwest |
1020 hPa | 80 % | 5 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1020 hPa | 67 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west-southwest |
1018 hPa | 42 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southwest |
1016 hPa | 62 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Krastaciems, Latvia - information
State: LatviaGPS coordinates: 56.7594; 23.6416
Time zone: Europe / Riga
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Krastaciems, Latvia. Weather forecast Krastaciems.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Krastaciems is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Krastaciems
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:38 am | 9:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 15:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:49 am | 10:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:50 am | 12:53 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:08 pm | 05/01/2026 4:59 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |