Weather Ģīmji long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ģīmji for ten days.
Tuesday, May 5
18 / 10°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 3 am | |
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 18 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:22 am
sunset 9:14 pm
HOURLY
sunset 9:14 pm
|
|
|
|
Weather forecast Ģīmji, Latvia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1009 hPa | 80 % | 7 °C | 40 % | 0% | 0% | 36% | 12% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1009 hPa | 71 % | 9 °C | 22 % | 0% | 9% | 9% | 6% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southwest |
1010 hPa | 46 % | 6 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1011 hPa | 77 % | 8 °C | 19 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1011 hPa | 77 % | 1 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1014 hPa | 68 % | 3 °C | 35 % | 0% | 4% | 24% | 10% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-northwest |
1014 hPa | 62 % | 7 °C | 80 % | 0% | 15% | 78% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1013 hPa | 65 % | 4 °C | 11 % | 0% | 1% | 10% | 0% | |
Ģīmji, Latvia - information
State: LatviaGPS coordinates: 57.2427; 24.8300
Time zone: Europe / Riga
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Ģīmji, Latvia. Weather forecast Ģīmji.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ģīmji is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ģīmji
data are always in the local timeSun and light
May 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 9:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:17 pm | 15:51 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:32 am | 10:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:23 am | 11:14 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/05/2026 1:25 am | 05/05/2026 6:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |