Weather Eniņi weekend
Weather forecast for Eniņi for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain, in the evening overcast. Sunday during the day overcast, in the evening cloudy.
Saturday, May 16
18 / 3°C
| 0.4 mm | 7 km/h |
| 12 °C | 10 °C | 9 am | |
| 15 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 4:53 am
sunset 9:37 pm
HOURLY
sunset 9:37 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Eniņi, Latvia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1005 hPa | 88 % | 5 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1005 hPa | 91 % | 4 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 2 AM
7 PM
| clear | 5 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1004 hPa | 95 % | 4 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 3 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1004 hPa | 97 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1004 hPa | 98 % | 3 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1004 hPa | 98 % | 2 °C | 6 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east |
1003 hPa | 97 % | 2 °C | 11 % | 0% | 0% | 2% | 8% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1004 hPa | 90 % | 3 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 55% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1004 hPa | 79 % | 5 °C | 94 % | 0% | 0% | 0% | 94% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1004 hPa | 69 % | 6 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1003 hPa | 64 % | 6 °C | 9 % | 0% | 0% | 7% | 2% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1003 hPa | 60 % | 6 °C | 80 % | 0% | 13% | 74% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1003 hPa | 55 % | 6 °C | 40 % | 0% | 2% | 9% | 31% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1003 hPa | 49 % | 6 °C | 90 % | 0% | 3% | 35% | 81% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0-0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1003 hPa | 50 % | 6 °C | 99 % | 0% | 3% | 98% | 67% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0-0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1004 hPa | 60 % | 8 °C | 97 % | 0% | 41% | 86% | 75% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0-0.6 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1004 hPa | 59 % | 9 °C | 79 % | 0% | 54% | 67% | 1% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0-1.6 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1004 hPa | 58 % | 9 °C | 82 % | 0% | 62% | 40% | 44% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 17 °C 16 °C |
0.0-2.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1004 hPa | 59 % | 9 °C | 98 % | 0% | 70% | 90% | 86% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0-1.8 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1005 hPa | 92 % | 13 °C | 99 % | 0% | 60% | 93% | 82% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0-0.7 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1005 hPa | 92 % | 12 °C | 99 % | 0% | 46% | 86% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0-0.6 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1006 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 61% | 81% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0-0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1007 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 62% | 67% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0-0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1007 hPa | 78 % | 8 °C | 99 % | 0% | 47% | 67% | 92% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0-0.5 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1008 hPa | 80 % | 7 °C | 92 % | 0% | 37% | 62% | 39% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0-0.7 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1008 hPa | 87 % | 8 °C | 79 % | 0% | 12% | 68% | 20% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0-0.8 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1009 hPa | 91 % | 8 °C | 100 % | 0% | 28% | 80% | 99% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0-0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1010 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 45% | 98% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1010 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 46% | 99% | 98% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0-0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1010 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 59% | 98% | 95% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0-0.2 mm | 0.4 m/s1 km/h east |
1011 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 90% | 98% | 76% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0-0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1012 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 86% | 99% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0-0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1012 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 74% | 99% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0-0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1012 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 57% | 100% | 95% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0-0.7 mm | 1.1 m/s4 km/h northwest |
1013 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 86% | 100% | 88% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-0.9 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1013 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 90% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-1.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1014 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 82% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-0.6 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 68% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-0.5 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1015 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 98% | 99% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1015 hPa | 95 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 98% | 96% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-0.5 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 88% | 98% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0-0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 72% | 84% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1016 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 97% | 46% | 81% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1016 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 98% | 44% | 39% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1016 hPa | 92 % | 9 °C | 99 % | 0% | 97% | 37% | 32% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 92 % | 9 °C | 97 % | 0% | 85% | 56% | 67% | |
Eniņi, Latvia - information
State: LatviaGPS coordinates: 57.7320; 25.3476
Time zone: Europe / Riga
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Eniņi, Latvia. Weather forecast Eniņi.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Eniņi is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Eniņi
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:53 am | 9:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 16:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:57 am | 10:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:21 am | 12:14 am |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:59 am | 05/16/2026 10:04 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |