Weather Druvciems the day after tomorrow
| 8 °C | 6 °C | 9 am | |
| 11 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 9:08 pm
HOURLY
sunset 9:08 pm
Weather forecast Druvciems May 1, 2026
During the day morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 18 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Druvciems, Latvia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1025 hPa | 89 % | 5 °C | 61 % | 0% | 33% | 10% | 36% | |
| 1 AM
6 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1025 hPa | 90 % | 5 °C | 22 % | 0% | 16% | 7% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h west-northwest |
1025 hPa | 92 % | 5 °C | 15 % | 0% | 10% | 5% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h west-northwest |
1025 hPa | 92 % | 5 °C | 24 % | 0% | 22% | 2% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northwest |
1025 hPa | 91 % | 4 °C | 46 % | 0% | 45% | 0% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1025 hPa | 91 % | 4 °C | 51 % | 0% | 49% | 0% | 1% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1025 hPa | 92 % | 4 °C | 39 % | 0% | 36% | 3% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h west-northwest |
1025 hPa | 89 % | 4 °C | 37 % | 0% | 25% | 0% | 12% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-northwest |
1025 hPa | 86 % | 4 °C | 19 % | 0% | 10% | 0% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1025 hPa | 82 % | 4 °C | 13 % | 0% | 3% | 0% | 10% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1025 hPa | 77 % | 5 °C | 10 % | 0% | 2% | 0% | 7% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1026 hPa | 73 % | 5 °C | 20 % | 0% | 2% | 0% | 18% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1025 hPa | 68 % | 5 °C | 74 % | 0% | 1% | 0% | 74% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1025 hPa | 65 % | 6 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1025 hPa | 62 % | 6 °C | 29 % | 0% | 0% | 0% | 29% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1025 hPa | 58 % | 6 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h west-southwest |
1021 hPa | 70 % | 9 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1020 hPa | 78 % | 5 °C | 16 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1019 hPa | 71 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west |
1018 hPa | 53 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southwest |
1015 hPa | 65 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Druvciems, Latvia - information
State: LatviaGPS coordinates: 56.9506; 23.7505
Time zone: Europe / Riga
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Druvciems, Latvia. Weather forecast Druvciems.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Druvciems is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Druvciems
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 9:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:22 pm | 15:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:49 am | 9:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:46 am | 11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:35 am | 1:08 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 8:09 pm | 05/01/2026 4:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |