Weather Lelpatai today
| 23 °C | 25 °C | 4 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 6 pm | |
| 19 °C | 21 °C | 8 pm | |
| 17 °C | 20 °C | 10 pm |
sunrise 6:30 am
sunset 6:38 pm
HOURLY
sunset 6:38 pm
Weather forecast Lelpatai April 28, 2026
During the day later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening initially rain, later heavy rain. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 18.3 mm. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lelpatai, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1014 hPa | 99 % | 16 °C | 70 % | 0% | 14% | 44% | 46% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 99 % | 15 °C | 48 % | 1% | 3% | 5% | 44% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 97 % | 15 °C | 81 % | 0% | 2% | 14% | 79% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1015 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 1% | 18% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1015 hPa | 90 % | 16 °C | 97 % | 0% | 0% | 14% | 96% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 74 % | 16 °C | 52 % | 0% | 0% | 30% | 31% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 66 % | 15 °C | 87 % | 0% | 1% | 6% | 86% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1014 hPa | 64 % | 16 °C | 98 % | 0% | 4% | 6% | 97% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain showers | 24 °C 25 °C |
2.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1012 hPa | 62 % | 16 °C | 100 % | 0% | 7% | 1% | 100% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 24 °C 26 °C |
4.6 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1011 hPa | 68 % | 17 °C | 100 % | 0% | 55% | 52% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
1.2 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 76 % | 17 °C | 100 % | 0% | 14% | 33% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 22 °C 24 °C |
0.6 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1010 hPa | 76 % | 17 °C | 100 % | 0% | 23% | 25% | 99% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 23 °C 25 °C |
1.1 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1009 hPa | 70 % | 16 °C | 99 % | 0% | 3% | 25% | 99% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 82 % | 17 °C | 100 % | 0% | 25% | 31% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1011 hPa | 83 % | 17 °C | 100 % | 0% | 12% | 16% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1012 hPa | 93 % | 17 °C | 100 % | 0% | 30% | 14% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1013 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 4% | 7% | 7% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1014 hPa | 97 % | 17 °C | 100 % | 15% | 19% | 16% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
4.2 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1015 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 3% | 15% | 14% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 41% | 66% | 75% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1016 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 1% | 28% | 15% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.9 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 2% | 7% | 39% | 99% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
2.2 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1014 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 3% | 64% | 20% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1014 hPa | 99 % | 16 °C | 100 % | 0% | 19% | 77% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 97 % | 15 °C | 99 % | 0% | 23% | 15% | 98% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 96 % | 15 °C | 98 % | 0% | 3% | 24% | 98% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1014 hPa | 97 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1014 hPa | 98 % | 14 °C | 100 % | 0% | 5% | 0% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 2% | 8% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 74 % | 16 °C | 99 % | 0% | 2% | 22% | 98% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 69 % | 16 °C | 99 % | 0% | 8% | 99% | 41% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 22 °C 24 °C |
0.7 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 70 % | 16 °C | 99 % | 0% | 7% | 99% | 46% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 23 °C 25 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 65 % | 16 °C | 75 % | 0% | 17% | 31% | 61% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 24 °C 26 °C |
0.6 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1012 hPa | 64 % | 16 °C | 100 % | 0% | 10% | 8% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
1.1 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1012 hPa | 72 % | 17 °C | 100 % | 0% | 19% | 19% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
0.7 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1012 hPa | 79 % | 17 °C | 100 % | 0% | 17% | 35% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 21 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1012 hPa | 79 % | 17 °C | 100 % | 0% | 18% | 57% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 81 % | 17 °C | 100 % | 0% | 7% | 28% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 85 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1013 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 13% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1013 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 3% | 48% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1014 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 0% | 45% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1015 hPa | 96 % | 17 °C | 100 % | 0% | 7% | 7% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1015 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 8% | 18% | 100% | |
Lelpatai, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: 0.2542; 35.7399
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Lelpatai, Kenya. Weather forecast Lelpatai.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lelpatai is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Lelpatai
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Lelpatai
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:30 am | 6:38 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 12:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:08 am | 7 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:44 am | 7:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:19 am | 7:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:33 pm | 04/28/2026 3:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |