Weather Kizurini week
Weather forecast for Kizurini for this and next week.
Friday, May 1
30 / 23°C
| 0.6 mm | 19 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kizurini, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1013 hPa | 91 % | 22 °C | 54 % | 0% | 50% | 14% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1013 hPa | 93 % | 22 °C | 64 % | 0% | 59% | 8% | 1% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 22 °C | 75 % | 0% | 71% | 14% | 1% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 22 °C | 86 % | 0% | 85% | 6% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 22 °C | 31 % | 0% | 25% | 9% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1012 hPa | 95 % | 22 °C | 38 % | 0% | 35% | 7% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1013 hPa | 95 % | 22 °C | 74 % | 0% | 73% | 4% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1013 hPa | 93 % | 22 °C | 53 % | 0% | 49% | 8% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1014 hPa | 87 % | 22 °C | 73 % | 0% | 72% | 8% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.4 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southwest |
1014 hPa | 80 % | 22 °C | 33 % | 0% | 33% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southeast |
1010 hPa | 65 % | 22 °C | 41 % | 0% | 8% | 10% | 29% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 25 °C 30 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1013 hPa | 91 % | 23 °C | 18 % | 0% | 16% | 1% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1012 hPa | 94 % | 22 °C | 95 % | 0% | 93% | 22% | 5% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 27 °C 31 °C |
1.4 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1014 hPa | 79 % | 22 °C | 43 % | 0% | 42% | 12% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.4 mm | 6.2 m/s22 km/h south |
1010 hPa | 69 % | 22 °C | 50 % | 0% | 27% | 33% | 6% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 25 °C 30 °C |
7.4 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1014 hPa | 89 % | 22 °C | 95 % | 0% | 94% | 10% | 15% | |
Kizurini, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -3.8091; 39.6184
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kizurini, Kenya. Weather forecast Kizurini.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kizurini is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kizurini
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 6:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:18 pm | 11:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 6:39 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:33 am | 7:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:08 am | 7:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:20 pm | 05/01/2026 5:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |