Weather Kisonei today
Weather forecast Kisonei April 28, 2026
During the day morning rain, later morning rain showers, in the afternoon initially rain showers, later rain, in the evening initially rain, later rain showers. The highest temperature 30 °C. Total rainfall 9.7 mm. At night the lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kisonei, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 20 °C 22 °C |
2.6 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 88 % | 18 °C | 89 % | 0% | 10% | 3% | 86% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 24 °C 26 °C |
1.1 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1013 hPa | 65 % | 17 °C | 57 % | 0% | 16% | 3% | 48% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 29 °C 31 °C |
4.9 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1006 hPa | 51 % | 18 °C | 99 % | 0% | 0% | 21% | 98% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 22 °C 25 °C |
1.1 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1011 hPa | 86 % | 19 °C | 81 % | 0% | 9% | 57% | 54% | |
Kisonei, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: 0.4167; 35.9833
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kisonei, Kenya. Weather forecast Kisonei.
Kisonei - weather nearby - bigger cities
Kisonei - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kisonei is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kisonei
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kisonei
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:29 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 12:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:07 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:43 am | 7:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:18 am | 7:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:32 pm | 04/28/2026 3:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |