Weather Kiplelat week
Weather forecast for Kiplelat for this and next week.
Wednesday, May 20
22 / 12°C
| 1.9 mm | 7 km/h |
| 12 °C | 13 °C | 3 am | |
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 22 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 9 pm |
sunrise 6:32 am
sunset 6:37 pm
HOURLY
sunset 6:37 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kiplelat, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1015 hPa | 96 % | 11 °C | 12 % | 0% | 10% | 2% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
1.1 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1019 hPa | 85 % | 13 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 22 °C 21 °C |
0.8 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1012 hPa | 44 % | 9 °C | 43 % | 0% | 3% | 23% | 25% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 85 % | 11 °C | 12 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1015 hPa | 94 % | 11 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
2.4 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1019 hPa | 76 % | 12 °C | 52 % | 0% | 12% | 10% | 39% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 19 °C 20 °C |
11.5 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1012 hPa | 68 % | 12 °C | 86 % | 0% | 13% | 50% | 74% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-northeast |
1016 hPa | 95 % | 12 °C | 32 % | 0% | 0% | 13% | 21% | |
Kiplelat, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -1.0260; 35.4162
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kiplelat, Kenya. Weather forecast Kiplelat.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kiplelat is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kiplelat
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:32 am | 6:37 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 12:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:10 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:45 am | 7:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:19 am | 7:50 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 10:09 am | 05/20/2026 10:35 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |