Weather Kinango week
Weather forecast for Kinango for this and next week.
Friday, May 1
29 / 24°C
| 3.5 mm | 22 km/h |
| 24 °C | 29 °C | 3 am | |
| 26 °C | 31 °C | 9 am | |
| 29 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 26 °C | 31 °C | 9 pm |
sunrise 6:19 am
sunset 6:18 pm
HOURLY
sunset 6:18 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kinango, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 24 °C 29 °C |
2.1 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1011 hPa | 95 % | 23 °C | 87 % | 0% | 75% | 43% | 10% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h southwest |
1014 hPa | 81 % | 23 °C | 93 % | 0% | 92% | 9% | 3% | |
| 3 PM
8 AM
| clear | 29 °C 33 °C |
0.2 mm | 6.0 m/s22 km/h south |
1010 hPa | 72 % | 23 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 26 °C 31 °C |
1.1 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1012 hPa | 84 % | 23 °C | 33 % | 0% | 26% | 8% | 1% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 25 °C 30 °C |
1.9 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1011 hPa | 94 % | 23 °C | 56 % | 0% | 39% | 30% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 27 °C 32 °C |
2.2 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1014 hPa | 82 % | 23 °C | 50 % | 0% | 33% | 7% | 18% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 28 °C 32 °C |
0.5 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1010 hPa | 73 % | 23 °C | 37 % | 0% | 22% | 5% | 16% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 26 °C 30 °C |
3.8 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1013 hPa | 84 % | 23 °C | 97 % | 0% | 35% | 21% | 95% | |
Kinango, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -3.7067; 39.4910
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kinango, Kenya. Weather forecast Kinango.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kinango is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kinango
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 6:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:19 pm | 11:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:57 am | 6:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:33 am | 7:04 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:08 am | 7:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:21 pm | 05/01/2026 5:51 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |