Weather Kimana the day after tomorrow
Weather forecast Kimana May 1, 2026
During the day morning cloudy, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later overcast, in the evening initially overcast, later partly cloudy. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night the lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kimana, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west |
1014 hPa | 97 % | 17 °C | 65 % | 0% | 62% | 3% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.7 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1018 hPa | 78 % | 16 °C | 65 % | 0% | 38% | 43% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east-southeast |
1012 hPa | 69 % | 16 °C | 86 % | 0% | 2% | 43% | 76% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 88 % | 17 °C | 20 % | 0% | 0% | 10% | 11% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1015 hPa | 94 % | 16 °C | 23 % | 0% | 17% | 7% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
1.5 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1018 hPa | 79 % | 16 °C | 50 % | 0% | 50% | 2% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h southeast |
1012 hPa | 63 % | 17 °C | 40 % | 0% | 3% | 20% | 24% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1016 hPa | 87 % | 17 °C | 30 % | 0% | 6% | 13% | 14% | |
Kimana, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -2.7988; 37.5371
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kimana, Kenya. Weather forecast Kimana.
Kimana - weather nearby - bigger cities
Kimana - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kimana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kimana
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 6:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 12:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:04 am | 6:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:40 am | 7:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:15 am | 7:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:30 pm | 05/01/2026 5:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |