Weather Kigio weekend
Weather forecast for Kigio for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later rain showers. Sunday during the day morning rain, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later rain showers, in the evening initially rain showers, later light rain.
Saturday, May 16
24 / 17°C
| 2.3 mm | 10 km/h |
| 20 °C | 22 °C | 9 am | |
| 24 °C | 25 °C | 12 pm | |
| 24 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 20 °C | 9 pm |
sunrise 6:26 am
sunset 6:30 pm
HOURLY
sunset 6:30 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kigio, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1017 hPa | 88 % | 15 °C | 96 % | 0% | 50% | 14% | 93% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain | 17 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1017 hPa | 88 % | 15 °C | 100 % | 0% | 89% | 17% | 98% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 90 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 99% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1016 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 96% | |
| 4 AM
9 PM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1016 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1016 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 25% | 99% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 94 % | 16 °C | 99 % | 2% | 89% | 12% | 92% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1017 hPa | 95 % | 16 °C | 95 % | 0% | 75% | 3% | 75% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1018 hPa | 88 % | 16 °C | 93 % | 0% | 84% | 3% | 61% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1018 hPa | 79 % | 16 °C | 99 % | 0% | 98% | 3% | 71% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 21 °C 23 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1017 hPa | 73 % | 16 °C | 64 % | 0% | 36% | 4% | 42% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1016 hPa | 68 % | 16 °C | 42 % | 0% | 21% | 17% | 18% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 64 % | 16 °C | 76 % | 0% | 66% | 23% | 7% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 63 % | 16 °C | 100 % | 0% | 99% | 20% | 15% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1013 hPa | 62 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 19% | 11% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 62 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 4% | |
| 4 PM
9 AM
| light rain | 23 °C 24 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1011 hPa | 64 % | 16 °C | 93 % | 0% | 92% | 18% | 2% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1012 hPa | 71 % | 16 °C | 49 % | 0% | 22% | 38% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1013 hPa | 81 % | 17 °C | 46 % | 0% | 26% | 38% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| rain showers | 19 °C 21 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 93 % | 17 °C | 42 % | 0% | 18% | 29% | 7% | |
| 8 PM
1 PM
| rain showers | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1015 hPa | 93 % | 17 °C | 15 % | 0% | 6% | 11% | 2% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain showers | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1016 hPa | 95 % | 17 °C | 68 % | 0% | 33% | 58% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1017 hPa | 95 % | 16 °C | 21 % | 0% | 7% | 15% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1017 hPa | 96 % | 16 °C | 31 % | 0% | 28% | 4% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain showers | 17 °C 19 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1017 hPa | 94 % | 15 °C | 76 % | 0% | 75% | 10% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| rain showers | 17 °C 19 °C |
0.4 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1017 hPa | 94 % | 15 °C | 44 % | 0% | 28% | 25% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| rain showers | 16 °C 17 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1016 hPa | 95 % | 15 °C | 73 % | 0% | 60% | 43% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 16 °C 18 °C |
0.7 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1015 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 31% | 0% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.8 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1016 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 30% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1016 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1017 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1018 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northwest |
1018 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1019 hPa | 90 % | 16 °C | 71 % | 0% | 69% | 17% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1019 hPa | 84 % | 17 °C | 98 % | 0% | 98% | 18% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1018 hPa | 77 % | 17 °C | 63 % | 0% | 58% | 10% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain showers | 23 °C 25 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1016 hPa | 71 % | 17 °C | 25 % | 0% | 9% | 18% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| rain showers | 24 °C 26 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 67 % | 17 °C | 25 % | 0% | 10% | 18% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 24 °C 26 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1013 hPa | 67 % | 17 °C | 29 % | 0% | 17% | 17% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 24 °C 26 °C |
0.2 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1012 hPa | 65 % | 17 °C | 60 % | 0% | 55% | 13% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 22 °C 24 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 70 % | 16 °C | 64 % | 0% | 46% | 33% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain showers | 21 °C 23 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1012 hPa | 81 % | 17 °C | 68 % | 0% | 35% | 52% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1013 hPa | 89 % | 18 °C | 22 % | 0% | 12% | 16% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 93 % | 17 °C | 19 % | 0% | 15% | 14% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1015 hPa | 93 % | 16 °C | 27 % | 0% | 10% | 19% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1015 hPa | 93 % | 16 °C | 50 % | 0% | 3% | 10% | 43% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1016 hPa | 93 % | 15 °C | 64 % | 0% | 16% | 16% | 53% | |
| 11 PM
4 PM
| rain showers | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1016 hPa | 90 % | 15 °C | 85 % | 0% | 26% | 21% | 75% | |
Kigio, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -0.9493; 36.9529
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kigio, Kenya. Weather forecast Kigio.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kigio is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kigio
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 6:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 12:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:03 am | 6:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:39 am | 7:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:13 am | 7:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 5:43 am | 05/16/2026 6:09 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |