Weather Kigala today
Weather forecast Kigala April 28, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later overcast. The highest temperature 27 °C. Total rainfall 5.9 mm. At night the lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kigala, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1011 hPa | 95 % | 16 °C | 8 % | 0% | 7% | 0% | 1% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1013 hPa | 76 % | 17 °C | 25 % | 0% | 1% | 0% | 25% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 26 °C 27 °C |
5.7 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1007 hPa | 54 % | 16 °C | 63 % | 0% | 7% | 50% | 26% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1013 hPa | 90 % | 17 °C | 91 % | 0% | 60% | 6% | 76% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1011 hPa | 96 % | 17 °C | 100 % | 0% | 45% | 1% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| rain showers | 22 °C 24 °C |
1.3 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1013 hPa | 76 % | 17 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| light rain showers | 24 °C 26 °C |
0.6 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1009 hPa | 65 % | 17 °C | 76 % | 0% | 18% | 40% | 50% | |
| 9 PM
2 PM
| rain showers | 19 °C 21 °C |
2.4 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1013 hPa | 84 % | 16 °C | 85 % | 0% | 47% | 8% | 70% | |
Kigala, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -3.3924; 38.4729
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kigala, Kenya. Weather forecast Kigala.
Kigala - weather nearby - bigger cities
Kigala - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kigala is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kigala
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kigala
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:23 am | 6:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 12:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:01 am | 6:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:37 am | 7:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:12 am | 7:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:23 pm | 04/28/2026 3:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |