Weather Katumba weekend
Weather forecast for Katumba for this and next weekend.
Wednesday, Apr 29
29 / 21°C
| 3.8 mm | 9 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Katumba, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/21/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
10 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1011 hPa | 94 % | 19 °C | 39 % | 0% | 15% | 32% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southwest |
1012 hPa | 93 % | 19 °C | 36 % | 0% | 16% | 27% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 90 % | 19 °C | 43 % | 0% | 39% | 8% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south-southwest |
1013 hPa | 82 % | 19 °C | 85 % | 0% | 85% | 3% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1014 hPa | 73 % | 19 °C | 99 % | 0% | 99% | 1% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 26 °C 29 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1013 hPa | 72 % | 20 °C | 100 % | 0% | 94% | 3% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain | 27 °C 30 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1012 hPa | 67 % | 20 °C | 99 % | 0% | 23% | 7% | 99% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1011 hPa | 64 % | 20 °C | 89 % | 0% | 7% | 9% | 87% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain | 30 °C 33 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1010 hPa | 58 % | 20 °C | 96 % | 0% | 10% | 17% | 95% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southeast |
1009 hPa | 57 % | 20 °C | 93 % | 0% | 14% | 18% | 90% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1007 hPa | 55 % | 20 °C | 98 % | 0% | 6% | 7% | 98% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1006 hPa | 53 % | 19 °C | 95 % | 0% | 7% | 7% | 94% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1006 hPa | 53 % | 19 °C | 98 % | 0% | 4% | 3% | 98% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1007 hPa | 55 % | 19 °C | 96 % | 0% | 7% | 7% | 96% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1008 hPa | 62 % | 19 °C | 77 % | 0% | 10% | 7% | 74% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1009 hPa | 67 % | 19 °C | 89 % | 0% | 15% | 5% | 86% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1010 hPa | 67 % | 19 °C | 99 % | 0% | 18% | 11% | 99% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 25 °C 27 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southeast |
1011 hPa | 68 % | 19 °C | 100 % | 0% | 24% | 18% | 99% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain | 25 °C 28 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h southeast |
1012 hPa | 73 % | 19 °C | 96 % | 0% | 14% | 11% | 95% | |
Wednesday 04/22/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain | 24 °C 27 °C |
0.2 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1012 hPa | 82 % | 20 °C | 100 % | 0% | 52% | 13% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| light rain | 23 °C 26 °C |
0.2 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southeast |
1011 hPa | 88 % | 20 °C | 100 % | 0% | 64% | 10% | 99% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1011 hPa | 91 % | 20 °C | 100 % | 0% | 93% | 5% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1011 hPa | 91 % | 20 °C | 100 % | 3% | 25% | 0% | 99% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h south |
1010 hPa | 94 % | 20 °C | 76 % | 0% | 62% | 0% | 40% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1010 hPa | 95 % | 20 °C | 98 % | 0% | 93% | 0% | 74% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1011 hPa | 94 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 74% | |
| 7 AM
12 AM
| light rain | 22 °C 25 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1011 hPa | 89 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 11% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain showers | 23 °C 25 °C |
0.2 mm | 6.3 m/s23 km/h south |
1013 hPa | 83 % | 19 °C | 58 % | 0% | 58% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 25 °C 28 °C |
0.2 mm | 6.7 m/s24 km/h south |
1013 hPa | 75 % | 20 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1013 hPa | 67 % | 19 °C | 25 % | 0% | 22% | 6% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 28 °C 30 °C |
0.2 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
1013 hPa | 60 % | 19 °C | 21 % | 0% | 14% | 10% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south |
1011 hPa | 59 % | 20 °C | 23 % | 0% | 10% | 18% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south |
1010 hPa | 56 % | 20 °C | 16 % | 0% | 7% | 13% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| partly cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south |
1008 hPa | 54 % | 20 °C | 15 % | 0% | 10% | 8% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southeast |
1007 hPa | 52 % | 20 °C | 13 % | 0% | 5% | 9% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| rain showers | 31 °C 33 °C |
0.3 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1006 hPa | 51 % | 19 °C | 20 % | 0% | 17% | 13% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| partly cloudy | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southeast |
1006 hPa | 54 % | 19 °C | 33 % | 0% | 20% | 24% | 4% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 29 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southeast |
1007 hPa | 56 % | 19 °C | 62 % | 0% | 18% | 15% | 48% | |
| 7 PM
12 PM
| cloudy | 27 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1008 hPa | 63 % | 19 °C | 70 % | 0% | 20% | 26% | 54% | |
| 8 PM
1 PM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h southeast |
1009 hPa | 68 % | 20 °C | 64 % | 0% | 13% | 22% | 47% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1010 hPa | 71 % | 20 °C | 35 % | 0% | 30% | 6% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| light rain showers | 25 °C 28 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1011 hPa | 76 % | 20 °C | 75 % | 0% | 26% | 22% | 60% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 24 °C 27 °C |
0.3 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1011 hPa | 84 % | 20 °C | 93 % | 0% | 60% | 45% | 71% | |
Katumba, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -0.7383; 38.8098
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Katumba, Kenya. Weather forecast Katumba.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.