Weather Kariku tomorrow
| 20 °C | 22 °C | 9 am | |
| 20 °C | 22 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 19 °C | 9 pm |
sunrise 6:26 am
sunset 6:32 pm
HOURLY
sunset 6:32 pm
Weather forecast Kariku April 30, 2026
During the day overcast, later morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 12.8 mm. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kariku, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1017 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 44% | 49% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west |
1016 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 83% | 30% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 22% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1015 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 27% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1015 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 27% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1015 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 73% | 30% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1016 hPa | 96 % | 15 °C | 85 % | 0% | 21% | 27% | 80% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1017 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 71% | |
| 8 AM
1 AM
| light rain showers | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1018 hPa | 93 % | 17 °C | 82 % | 0% | 40% | 6% | 68% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1018 hPa | 88 % | 17 °C | 94 % | 0% | 64% | 28% | 78% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 21 °C 23 °C |
1.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1018 hPa | 74 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 52% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
2.7 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1018 hPa | 81 % | 16 °C | 93 % | 0% | 75% | 37% | 68% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 82 % | 17 °C | 97 % | 0% | 68% | 53% | 94% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 21 °C 23 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1016 hPa | 81 % | 17 °C | 96 % | 0% | 3% | 31% | 94% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1014 hPa | 77 % | 17 °C | 86 % | 0% | 18% | 17% | 82% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 23 °C 25 °C |
2.5 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1012 hPa | 70 % | 17 °C | 100 % | 0% | 99% | 4% | 87% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
3.6 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1012 hPa | 73 % | 16 °C | 100 % | 0% | 77% | 15% | 97% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1014 hPa | 90 % | 16 °C | 100 % | 0% | 8% | 51% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 92 % | 17 °C | 100 % | 0% | 13% | 8% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.7 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1016 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 25% | 17% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1016 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 99% | 39% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1017 hPa | 98 % | 17 °C | 100 % | 6% | 75% | 55% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1018 hPa | 98 % | 16 °C | 100 % | 0% | 51% | 40% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 99 % | 16 °C | 100 % | 0% | 21% | 12% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| light rain | 16 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1018 hPa | 99 % | 16 °C | 100 % | 68% | 100% | 35% | 89% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 98 % | 16 °C | 89 % | 0% | 79% | 16% | 64% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1016 hPa | 99 % | 15 °C | 82 % | 0% | 70% | 39% | 12% | |
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1016 hPa | 98 % | 15 °C | 66 % | 0% | 50% | 32% | 2% | |
| 4 AM
9 PM
| clear | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1015 hPa | 97 % | 15 °C | 10 % | 0% | 7% | 4% | 0% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1015 hPa | 97 % | 15 °C | 96 % | 0% | 96% | 3% | 0% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1016 hPa | 96 % | 15 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| partly cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1016 hPa | 94 % | 15 °C | 16 % | 0% | 4% | 10% | 7% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1017 hPa | 92 % | 17 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1018 hPa | 78 % | 16 °C | 27 % | 0% | 25% | 3% | 0% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain showers | 22 °C 24 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1017 hPa | 70 % | 15 °C | 26 % | 0% | 25% | 6% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| light rain showers | 22 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1017 hPa | 64 % | 15 °C | 36 % | 0% | 32% | 17% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 64 % | 15 °C | 43 % | 0% | 27% | 24% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| partly cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1014 hPa | 64 % | 16 °C | 20 % | 0% | 2% | 17% | 1% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 24 °C 26 °C |
0.3 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1012 hPa | 64 % | 16 °C | 54 % | 0% | 48% | 11% | 1% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 23 °C 25 °C |
8.4 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 67 % | 16 °C | 78 % | 0% | 44% | 73% | 21% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
6.5 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1017 hPa | 98 % | 16 °C | 99 % | 0% | 65% | 53% | 96% | |
Kariku, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -0.9500; 36.9167
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kariku, Kenya. Weather forecast Kariku.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kariku is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kariku
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:26 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 12:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:05 am | 6:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:40 am | 7:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:16 am | 7:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:52 pm | 04/30/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |