Weather Karen tomorrow
Weather forecast Karen April 29, 2026
During the day overcast, later morning heavy rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 22.5 mm. At night rain. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 1.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Karen, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northwest |
1014 hPa | 99 % | 12 °C | 99 % | 0% | 90% | 0% | 91% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
8.5 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1017 hPa | 81 % | 15 °C | 96 % | 0% | 34% | 7% | 94% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
7.6 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1013 hPa | 84 % | 15 °C | 100 % | 0% | 44% | 30% | 99% | |
| 9 PM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 17 °C |
6.4 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1017 hPa | 100 % | 14 °C | 100 % | 0% | 75% | 68% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
1.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1016 hPa | 99 % | 13 °C | 100 % | 0% | 80% | 63% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
1.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1018 hPa | 82 % | 14 °C | 91 % | 0% | 91% | 6% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 19 °C 20 °C |
3.1 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1013 hPa | 73 % | 14 °C | 82 % | 0% | 43% | 62% | 45% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1018 hPa | 98 % | 14 °C | 99 % | 0% | 78% | 7% | 96% | |
Karen, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -1.3331; 36.7162
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Karen, Kenya. Weather forecast Karen.
Karen - weather nearby - bigger cities
Karen - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Karen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Karen
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:28 am | 6:32 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 12:04 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:06 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:42 am | 7:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:17 am | 7:43 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:11 pm | 04/29/2026 4:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |