Weather Kapkosom Ridge today
| 23 °C | 27 °C | 4 pm | |
| 23 °C | 27 °C | 6 pm | |
| 22 °C | 26 °C | 8 pm | |
| 22 °C | 25 °C | 10 pm |
sunrise 6:28 am
sunset 6:36 pm
HOURLY
sunset 6:36 pm
Weather forecast Kapkosom Ridge April 29, 2026
During the day overcast, later morning heavy rain showers, in the afternoon initially heavy rain showers, later rain. The highest temperature 27 °C. Total rainfall 7.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kapkosom Ridge, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1014 hPa | 90 % | 20 °C | 100 % | 0% | 5% | 93% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
5.3 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1013 hPa | 91 % | 20 °C | 100 % | 0% | 23% | 12% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| heavy rain | 21 °C 24 °C |
2.3 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 92 % | 19 °C | 100 % | 0% | 71% | 59% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| light rain | 21 °C 24 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1013 hPa | 91 % | 19 °C | 100 % | 0% | 12% | 79% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1013 hPa | 93 % | 19 °C | 100 % | 0% | 13% | 88% | 99% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1013 hPa | 95 % | 19 °C | 97 % | 0% | 6% | 84% | 68% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1014 hPa | 95 % | 19 °C | 96 % | 0% | 2% | 28% | 96% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1014 hPa | 95 % | 19 °C | 96 % | 0% | 0% | 19% | 96% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 32% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 78 % | 19 °C | 86 % | 0% | 1% | 14% | 84% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1015 hPa | 66 % | 18 °C | 45 % | 0% | 7% | 28% | 19% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain showers | 27 °C 30 °C |
1.5 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 61 % | 18 °C | 53 % | 0% | 21% | 32% | 25% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 26 °C 29 °C |
0.3 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1013 hPa | 69 % | 19 °C | 99 % | 0% | 5% | 66% | 96% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 27 °C 30 °C |
1.4 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1012 hPa | 64 % | 19 °C | 96 % | 0% | 7% | 24% | 94% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 26 °C 29 °C |
1.8 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1012 hPa | 69 % | 19 °C | 100 % | 0% | 11% | 78% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 24 °C 28 °C |
1.1 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 81 % | 20 °C | 100 % | 0% | 20% | 66% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 23 °C 27 °C |
0.6 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 87 % | 20 °C | 100 % | 0% | 2% | 13% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1011 hPa | 86 % | 21 °C | 100 % | 0% | 1% | 12% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1012 hPa | 83 % | 20 °C | 100 % | 0% | 1% | 32% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1012 hPa | 90 % | 20 °C | 100 % | 0% | 3% | 34% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1013 hPa | 90 % | 20 °C | 100 % | 0% | 1% | 13% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1013 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 29% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 2% | 39% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 91 % | 20 °C | 100 % | 0% | 3% | 6% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1014 hPa | 91 % | 20 °C | 100 % | 0% | 5% | 18% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1014 hPa | 92 % | 19 °C | 99 % | 1% | 20% | 11% | 99% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 94 % | 19 °C | 96 % | 8% | 27% | 13% | 95% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 99 % | 61% | 62% | 58% | 93% | |
| 4 AM
9 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 43 % | 20% | 27% | 7% | 21% | |
| 5 AM
10 PM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1013 hPa | 98 % | 19 °C | 76 % | 30% | 34% | 42% | 45% | |
| 6 AM
11 PM
| partly cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 25 % | 21% | 22% | 3% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1014 hPa | 95 % | 19 °C | 60 % | 59% | 58% | 3% | 2% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1015 hPa | 87 % | 19 °C | 10 % | 0% | 6% | 8% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1016 hPa | 76 % | 19 °C | 15 % | 0% | 8% | 10% | 3% | |
| 10 AM
3 AM
| cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 69 % | 19 °C | 38 % | 0% | 7% | 24% | 19% | |
| 11 AM
4 AM
| rain showers | 26 °C 29 °C |
0.6 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1015 hPa | 63 % | 18 °C | 44 % | 0% | 5% | 10% | 35% | |
| 12 PM
5 AM
| rain | 26 °C 29 °C |
0.7 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1014 hPa | 65 % | 18 °C | 86 % | 0% | 0% | 43% | 78% | |
| 1 PM
6 AM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 63 % | 19 °C | 95 % | 0% | 1% | 14% | 95% | |
| 2 PM
7 AM
| rain showers | 27 °C 30 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1011 hPa | 59 % | 18 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain showers | 27 °C 30 °C |
1.2 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1010 hPa | 62 % | 19 °C | 79 % | 0% | 10% | 20% | 73% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1010 hPa | 67 % | 19 °C | 95 % | 0% | 0% | 16% | 94% | |
| 5 PM
10 AM
| heavy rain showers | 26 °C 29 °C |
1.6 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 67 % | 19 °C | 97 % | 0% | 1% | 6% | 97% | |
| 6 PM
11 AM
| heavy rain | 24 °C 27 °C |
7.6 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1012 hPa | 76 % | 19 °C | 100 % | 0% | 19% | 40% | 99% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 22 °C 26 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1014 hPa | 93 % | 20 °C | 100 % | 0% | 4% | 43% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 22 °C 26 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1014 hPa | 94 % | 20 °C | 100 % | 0% | 13% | 35% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| light rain | 22 °C 26 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1015 hPa | 95 % | 21 °C | 95 % | 0% | 12% | 51% | 86% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1015 hPa | 94 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 19% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| light rain showers | 22 °C 26 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1015 hPa | 94 % | 20 °C | 97 % | 0% | 10% | 8% | 97% | |
Kapkosom Ridge, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: 0.3682; 36.2154
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kapkosom Ridge, Kenya. Weather forecast Kapkosom Ridge.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kapkosom Ridge is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kapkosom Ridge
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kapkosom Ridge
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:28 am | 6:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 12:07 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:06 am | 6:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:42 am | 7:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:17 am | 7:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:14 pm | 04/29/2026 4:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |