Weather Kambi ya Munyu long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Kambi ya Munyu for ten days.
Wednesday, May 6
26 / 20°C
| 2.4 mm | 12 km/h |
| 20 °C | 23 °C | 3 am | |
| 23 °C | 27 °C | 9 am | |
| 26 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 21 °C | 24 °C | 9 pm |
sunrise 6:24 am
sunset 6:25 pm
HOURLY
sunset 6:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Kambi ya Munyu, Kenya extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1013 hPa | 98 % | 19 °C | 57 % | 0% | 18% | 13% | 39% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 23 °C 26 °C |
1.2 mm | 1.0 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 78 % | 19 °C | 90 % | 0% | 16% | 0% | 85% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 26 °C 29 °C |
1.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1011 hPa | 67 % | 19 °C | 93 % | 0% | 28% | 41% | 83% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 25 °C |
0.2 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1014 hPa | 94 % | 19 °C | 95 % | 0% | 92% | 18% | 29% | |
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east |
1012 hPa | 98 % | 19 °C | 89 % | 0% | 41% | 0% | 82% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 24 °C 27 °C |
0.7 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1015 hPa | 75 % | 18 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| rain showers | 28 °C 31 °C |
2.5 mm | 4.0 m/s14 km/h southeast |
1009 hPa | 59 % | 19 °C | 45 % | 0% | 8% | 18% | 28% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 21 °C 24 °C |
1.2 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1013 hPa | 92 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 53% | |
Kambi ya Munyu, Kenya - information
State: KenyaGPS coordinates: -2.3167; 37.9167
Time zone: Africa / Nairobi
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Kambi ya Munyu, Kenya. Weather forecast Kambi ya Munyu.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kambi ya Munyu is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kambi ya Munyu
data are always in the local timeSun and light
May 6, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 6:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:24 pm | 12:01 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:02 am | 6:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:37 am | 7:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:12 am | 7:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/05/2026 9:27 pm | 05/06/2026 10:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |