Weather Shinogino tomorrow
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 16 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 15 °C | 16 °C | 9 pm |
sunrise 5:31 am
sunset 7:00 pm
HOURLY
sunset 7:00 pm
Weather forecast Shinogino April 30, 2026
During the day morning rain, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later rain, in the evening initially rain, later heavy rain. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 17.8 mm. At night rain showers. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 4.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Shinogino, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1018 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 1 AM
12 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1018 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
1 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1017 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 3 AM
2 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1017 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 4 AM
3 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1017 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1016 hPa | 92 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1016 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 10 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1016 hPa | 84 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 96% | |
| 11 AM
10 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 81 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 12 PM
11 PM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 92% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1014 hPa | 78 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 71% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1013 hPa | 77 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 94% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1013 hPa | 79 % | 13 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 4 PM
3 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1012 hPa | 81 % | 14 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 93% | |
| 5 PM
4 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north |
1012 hPa | 85 % | 14 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 93% | |
| 6 PM
5 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1012 hPa | 88 % | 14 °C | 99 % | 0% | 50% | 99% | 10% | |
| 7 PM
6 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.7 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1012 hPa | 91 % | 14 °C | 98 % | 0% | 57% | 97% | 0% | |
| 8 PM
7 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1012 hPa | 91 % | 13 °C | 93 % | 0% | 28% | 91% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.5 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1011 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 0% | |
| 10 PM
9 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.9 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1010 hPa | 95 % | 14 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 21% | |
| 11 PM
10 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.6 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1010 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 3% | 93% | 100% | 23% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
5.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1009 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 12% | |
| 1 AM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
4.5 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1009 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 39% | |
| 2 AM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
2.3 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1009 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 2% | 89% | 100% | 7% | |
| 3 AM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
3.7 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1009 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 92% | 100% | 58% | |
| 4 AM
3 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1009 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 3% | 96% | 71% | 1% | |
| 5 AM
4 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northwest |
1009 hPa | 93 % | 12 °C | 85 % | 0% | 85% | 1% | 0% | |
| 6 AM
5 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1010 hPa | 90 % | 11 °C | 7 % | 0% | 5% | 2% | 0% | |
| 7 AM
6 PM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1010 hPa | 87 % | 11 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 AM
7 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1011 hPa | 81 % | 11 °C | 26 % | 0% | 25% | 2% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1010 hPa | 69 % | 10 °C | 23 % | 0% | 21% | 1% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west-northwest |
1009 hPa | 35 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1012 hPa | 84 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Shinogino, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 33.3148; 130.3145
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shinogino, Japan. Weather forecast Shinogino.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shinogino is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Shinogino
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:31 am | 7 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:15 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 7:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 7:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 8:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:48 pm | 04/30/2026 4:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |