Weather Shimonoshō the day after tomorrow
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Shimonoshō, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
2.0 mm | 6.6 m/s24 km/h northeast |
1012 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 19% | 100% | 84% | |
| 1 AM
12 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1011 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 22% | 100% | 42% | |
| 2 AM
1 PM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
1.4 mm | 7.2 m/s26 km/h northeast |
1008 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 62% | |
| 3 AM
2 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
2.4 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1007 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 25% | |
| 4 AM
3 PM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.4 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1005 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 0% | |
| 5 AM
4 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h northeast |
1004 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 6% | |
| 6 AM
5 PM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1003 hPa | 89 % | 13 °C | 100 % | 0% | 50% | 100% | 20% | |
| 7 AM
6 PM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1001 hPa | 87 % | 13 °C | 77 % | 0% | 36% | 66% | 15% | |
| 8 AM
7 PM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.4 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1000 hPa | 83 % | 14 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 2% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
3.8 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1000 hPa | 81 % | 14 °C | 100 % | 0% | 66% | 100% | 33% | |
| 10 AM
9 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.4 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1000 hPa | 88 % | 15 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 0% | |
| 11 AM
10 PM
| rain | 18 °C 18 °C |
0.6 mm | 5.9 m/s21 km/h southwest |
1000 hPa | 83 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 12 PM
11 PM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.3 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
999 hPa | 82 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 56% | 0% | |
| 1 PM
12 AM
| heavy rain | 18 °C 18 °C |
6.5 mm | 5.7 m/s21 km/h west |
999 hPa | 78 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 7% | |
| 2 PM
1 AM
| heavy rain | 17 °C 16 °C |
4.9 mm | 9.1 m/s33 km/h west-southwest |
999 hPa | 78 % | 12 °C | 92 % | 0% | 43% | 83% | 26% | |
| 3 PM
2 AM
| heavy rain | 16 °C 15 °C |
8.3 mm | 8.8 m/s32 km/h west |
999 hPa | 83 % | 13 °C | 100 % | 0% | 6% | 99% | 63% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1004 hPa | 79 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 98% | 91% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1007 hPa | 77 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1011 hPa | 64 % | 9 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1010 hPa | 52 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 3% | 96% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1012 hPa | 81 % | 13 °C | 94 % | 0% | 0% | 10% | 94% | |
Shimonoshō, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 34.5833; 135.7000
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shimonoshō, Japan. Weather forecast Shimonoshō.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shimonoshō is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Shimonoshō
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:07 am | 6:41 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:54 am | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:40 am | 7:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:08 am | 7:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 8:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:26 pm | 05/01/2026 4:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |