Weather Shimonoseki long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Shimonoseki for ten days.
Monday, May 4
17 / 13°C
| 1.3 mm | 21 km/h |
| 16 °C | 17 °C | 3 am | |
| 17 °C | 17 °C | 9 am | |
| 17 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 5:24 am
sunset 7:02 pm
HOURLY
sunset 7:02 pm
|
|
|
|
Weather forecast Shimonoseki, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| light rain | 16 °C 17 °C |
0.5 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1003 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 99% | |
| 9 AM
8 PM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.7 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1008 hPa | 72 % | 12 °C | 99 % | 0% | 14% | 10% | 99% | |
| 3 PM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 5.7 m/s21 km/h northwest |
1010 hPa | 70 % | 11 °C | 16 % | 0% | 11% | 7% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1014 hPa | 83 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southwest |
1017 hPa | 91 % | 9 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 AM
8 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1020 hPa | 66 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1019 hPa | 51 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1020 hPa | 76 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Shimonoseki, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 33.9555; 130.9371
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shimonoseki, Japan. Weather forecast Shimonoseki.
Shimonoseki - weather nearby - bigger cities
Shimonoseki - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shimonoseki is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 5.8 °C | 3.4 °C | 8.5 °C | 9 |
| February | 6.0 °C | 3.5 °C | 9.0 °C | 8 |
| March | 8.9 °C | 5.9 °C | 12.3 °C | 10 |
| April | 13.7 °C | 10.6 °C | 17.4 °C | 10 |
| May | 17.8 °C | 14.8 °C | 21.5 °C | 9 |
| June | 21.3 °C | 18.7 °C | 24.7 °C | 11 |
| July | 25.6 °C | 23.3 °C | 28.8 °C | 10 |
| August | 27.0 °C | 24.6 °C | 30.3 °C | 8 |
| September | 23.5 °C | 20.8 °C | 26.8 °C | 9 |
| October | 18.3 °C | 15.4 °C | 21.8 °C | 7 |
| November | 13.3 °C | 10.5 °C | 16.6 °C | 8 |
| December | 8.5 °C | 5.9 °C | 11.4 °C | 8 |
Astronomical information Shimonoseki
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 7:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:13 pm | 13:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 7:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:25 am | 8:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 8:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:43 pm | 05/04/2026 6:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |