Weather Shiba-Takahamachō today
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 15 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 4:50 am
sunset 6:26 pm
HOURLY
sunset 6:26 pm
Weather forecast Shiba-Takahamachō April 30, 2026
During the day overcast, in the evening initially overcast, later rain. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 1.6 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 13 °C. Total rainfall 23.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Shiba-Takahamachō, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1018 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 AM
12 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1018 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 80% | 98% | |
| 2 AM
1 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1018 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 AM
2 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1019 hPa | 84 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 4 AM
3 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1019 hPa | 82 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1020 hPa | 80 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1020 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1021 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1021 hPa | 77 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1021 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 96% | 100% | |
| 10 AM
9 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1022 hPa | 72 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 100% | |
| 11 AM
10 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1022 hPa | 70 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 100% | |
| 12 PM
11 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1021 hPa | 65 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 64% | 100% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1021 hPa | 61 % | 8 °C | 100 % | 0% | 94% | 70% | 100% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1020 hPa | 56 % | 7 °C | 100 % | 0% | 43% | 96% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1020 hPa | 52 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 71% | 100% | |
| 4 PM
3 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1020 hPa | 49 % | 5 °C | 100 % | 0% | 34% | 97% | 100% | |
| 5 PM
4 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1019 hPa | 51 % | 5 °C | 100 % | 0% | 27% | 7% | 100% | |
| 6 PM
5 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1020 hPa | 55 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 71% | 100% | |
| 7 PM
6 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1019 hPa | 60 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 8 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1020 hPa | 63 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1020 hPa | 71 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 PM
9 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 80% | 100% | 100% | |
| 11 PM
10 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1019 hPa | 78 % | 9 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 AM
| light rain | 12 °C 11 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1018 hPa | 81 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 AM
12 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.6 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1017 hPa | 84 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 AM
1 PM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.6 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1015 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 3 AM
2 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.2 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
3 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.7 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
4 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
3.7 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1012 hPa | 95 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
5 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
5.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1011 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
4.9 mm | 3.8 m/s14 km/h northwest |
1009 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
6.5 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1007 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
4.1 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1005 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 66% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 AM
9 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
2.3 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1002 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 67% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 AM
10 PM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
5.1 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1000 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 12 PM
11 PM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
7.1 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
998 hPa | 96 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 85% | 100% | |
| 1 PM
12 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-southeast |
996 hPa | 89 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 25% | 50% | |
| 2 PM
1 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h south |
995 hPa | 83 % | 16 °C | 86 % | 0% | 85% | 14% | 0% | |
| 3 PM
2 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h south-southeast |
993 hPa | 81 % | 17 °C | 40 % | 0% | 40% | 0% | 0% | |
| 4 PM
3 AM
| clear | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h south |
992 hPa | 77 % | 17 °C | 9 % | 0% | 7% | 1% | 0% | |
| 5 PM
4 AM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 10.1 m/s36 km/h south |
991 hPa | 77 % | 16 °C | 12 % | 0% | 11% | 3% | 0% | |
| 6 PM
5 AM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 10.0 m/s36 km/h south-southwest |
991 hPa | 73 % | 14 °C | 17 % | 0% | 3% | 15% | 0% | |
| 7 PM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h south-southwest |
991 hPa | 70 % | 12 °C | 19 % | 0% | 10% | 7% | 7% | |
| 8 PM
7 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 10.6 m/s38 km/h south-southwest |
991 hPa | 75 % | 12 °C | 8 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 9 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 10.7 m/s39 km/h south-southwest |
991 hPa | 75 % | 11 °C | 3 % | 0% | 1% | 1% | 0% | |
| 10 PM
9 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 9.5 m/s34 km/h south-southwest |
991 hPa | 77 % | 11 °C | 17 % | 0% | 3% | 0% | 14% | |
| 11 PM
10 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h south-southwest |
991 hPa | 78 % | 11 °C | 10 % | 0% | 1% | 3% | 5% | |
Shiba-Takahamachō, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 35.6288; 139.7443
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Shiba-Takahamachō, Japan. Weather forecast Shiba-Takahamachō.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Shiba-Takahamachō is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Shiba-Takahamachō
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Shiba-Takahamachō
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:50 am | 6:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:38 am | 13:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:22 am | 6:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 7:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:16 am | 8 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:11 pm | 04/30/2026 3:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |