Weather Sakasagawa long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Sakasagawa for ten days.
Monday, May 4
19 / 16°C
| 20.9 mm | 10 km/h |
| 16 °C | 18 °C | 3 am | |
| 18 °C | 18 °C | 9 am | |
| 19 °C | 20 °C | 3 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 4:50 am
sunset 6:31 pm
HOURLY
sunset 6:31 pm
|
|
|
|
Weather forecast Sakasagawa, Japan extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
14.6 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1003 hPa | 96 % | 15 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1004 hPa | 83 % | 14 °C | 100 % | 0% | 68% | 25% | 100% | |
| 3 PM
2 AM
| rain | 19 °C 20 °C |
3.4 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1007 hPa | 70 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 87% | 99% | |
| 9 PM
8 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
2.8 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1014 hPa | 91 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1016 hPa | 70 % | 10 °C | 100 % | 0% | 36% | 93% | 100% | |
| 9 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1020 hPa | 54 % | 6 °C | 94 % | 0% | 0% | 39% | 90% | |
| 3 PM
2 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 52 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 64% | 100% | |
| 9 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1022 hPa | 66 % | 8 °C | 98 % | 0% | 0% | 35% | 96% | |
Sakasagawa, Japan - information
State: JapanGPS coordinates: 34.9579; 139.1074
Time zone: Asia / Tokyo
time difference in hours with time in US is +7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Sakasagawa, Japan. Weather forecast Sakasagawa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Sakasagawa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Sakasagawa
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:50 am | 6:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:40 am | 13:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:22 am | 6:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 7:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:15 am | 8:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 8:12 pm | 05/04/2026 5:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |